A A+ A++

Zamiokulkas to zielona roślina doniczkowa, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wyróżnia się długimi łodygami pokrytymi ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. To jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych. Jest w stanie przetrwać nawet w wyjątkowo niesprzyjających warunkach. Mimo to zdarza się, że zamiokulkas nagle przestaje rosnąć i więdnie w oczach.

Czytaj także: Wlej do doniczki z zamiokulkasem. Szybko wypuści liście

Marniejący zamiokulkas — co może być tego przyczyną?

Zamiokulkas nie należy do wymagających kwiatów. Najlepiej czuje się w ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza. Zanim go podlejesz, upewnij się, że potrzebuje wody. Dotknij palcem ziemi i jeśli stwierdzisz, że jej wierzchnia warstwa jest sucha, nawodnij roślinę. Zwykle wystarczy robić to raz w tygodniu.

Równie istotny jest także dobór gleby. Najlepsza będzie żyzna, próchnicza i przepuszczalna ziemia o lekko kwaśnym pH. Poza regularnym podlewaniem i odpowiednią temperaturą zamiokulkas potrzebuje także odpowiedniego stanowiska. Najlepiej rozwija się w ciepłym, ale półcienistym miejscu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nawóz z obierek po jabłkach. Zamiokulkas go pokocha

Zamiokulkas nie przepada za nawozami o wysokiej stężeniu minerałów takich jak fosfor czy potas. Mogą bowiem poparzyć wrażliwe korzenie rośliny. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dokarmianie zamiokulkasa obierkami po jabłkach.

Skórki z jabłek wystarczy umieścić w piekarniku albo suszarce do owoców. Kiedy będą już całkowicie suche i łamliwe, umieść je w malakserze lub w młynku do kawy i zmiel na proszek. Na końcu, posyp nim ziemie pod zamiokulkasem. Zabieg powtarzaj co dwa tygodnie, przez cały okres kwitnienia rośliny.

Dlaczego warto wykorzystać akurat obierki po jabłku? To bardzo ekologiczne i zarazem, skuteczne rozwiązanie. W skórkach od jabłka znajdują się witaminy i minerały takie jak fosfor, wapń, siarka, magnez i żelazo. Każdy z tych składników pozytywnie wpływa na roślinę, a wsypane bezpośrednio do podłoża, tworzą idealne warunki do rozwoju zamiokulkasa.

Czytaj także: Zamiokulkas aż się prosi. Łodygi od razu wybiją z mnóstwem liści

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWójt Sędziejowic Dariusz Cieślak w Radiowej Posesji
Następny artykułOstrzeżenie meteorologiczne