A A+ A++

W dniu 21.04.2023 r. w siedzibie krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego odbyła się 8. już konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań z cyklu „Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego”.

Na początku konferencji Wiceprezydent Krakowa Pan Bogusław Kośmider wręczył przyznane przez Prezydenta Miasta Pana Profesora Jacka Majchrowskiego medale „Honoris Gratia” czterem członkom SBDiM: Józefowi Białasikowi, Jarosławowi Knapowi, Piotrowi Krochmalowi i Grzegorzowi Szmolke.

Wykład wprowadzający w tematykę konferencji wygłosił Pan Profesor Waldemar Rogowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który jak zawsze mocno ożywił salę. Wystąpienie miało jedną mocno niepokojącą konkluzję – zwiększania się indeksu kredytów hipotecznych niespłacanych.

W ramach czterech tematycznych paneli duże zainteresowanie wzbudziły tematy ekonomiczne, analityczne i te związane z przyszłością rynku mieszkaniowego oraz sposobami ożywienia tego rynku. W ostatnim czasie odnotowano mocny spadek sprzedaży, do 530 mieszkań w Krakowie na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Firmy sygnalizują jednak powolny powrót klientów, którzy liczą na kredyty z dopłatą o oprocentowaniu 2% + marża. Oznacza to, że rynek ma szansę wrócić do równowagi.

W ramach wniosków z tej części konferencji stwierdzono, że należy zdecydowanie zwiększyć zasoby mieszkań do wynajmu długoterminowego, tj. powyżej 5 lat, poprzez zachęty podatkowe. Eksperci uznali też, że programy mieszkaniowe w Polsce miałyby szansę odnieść realny sukces, gdyby były programami wieloletnimi, nawet na kilkadziesiąt lat.

Podczas konferencji podniesiono też tematykę wielorodzinnego budownictwa modułowego i prefabrykowanego, które wydaje się koniecznością i to w perspektywie najbliższych lat. Realizowane na dużą skalę ma szansę być tańszym i przede wszystkim szybszym rozwiązaniem o wyższej jakości. Na chwilę obecną barierą jest brak wiedzy, czy uprzedzenia historyczne do zastosowanych materiałów.

Ostatnim ważnym zagadnieniem była odpowiedzialność prawna urzędników i organów administracji przy wydawaniu i zaniechaniu wydania decyzji. Przewlekłość postępowań, nadinterpretacje prawa i kompletna bezkarność osób i instytucji, które za tym stoją to główne zjawiska paraliżujące działalność deweloperską. Dużą wagę podczas dyskusji poświęcono też planowaniu przestrzennemu i temu, jak zapobiec takim „planom-potworkom” jak Wesoła i Nowe Miasto.

Poruszona też była odpowiedzialność miasta za zmuszanie deweloperów do finansowania dróg miejskich w oparciu o paragraf 16 ustawy o drogach publicznych.

Zdaniem większości uczestników było to bardzo udane wydarzenie, skupiające doskonałych prelegentów i panelistów – ekspertów, analityków i uczestników rynku. Także frekwencja okazała się najwyższa w historii konferencji – blisko 160 osób.

Konferencyjny dzień zwieńczył wieczorny spektakl w Teatrze Nowym Proxima, który wzbogacił uczestników o doznania kulturalne.

Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną konferencję w kwietniu 2024 roku oraz na inne wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO G Ł O S Z E N I E – sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Pisz
Następny artykułWymiana zamków w Krakowie – gdzie zadzwonić po pomoc?