– Ekspozycja, na którą składa się zaledwie kilkanaście egzemplarzy: dziewięć głów, trzy reliefy oraz monumentalna rzeźba zatytułowana Hamlet. To był dla nas początek myślenia o upowszechnianiu twórczości rzeźbiarskiej Beksińskiego, o wystawie odlewów rzeźb w brązie” – stwierdzają kuratorzy.
Nieoczywiste rzeźby w otoczeniu zieleni
Na wystawie Beksiński. Rzeźby w Ogrodach Królewskich w Krakowie – mieście, w którym artysta studiował, zobaczymy cykl rzeźb zatytułowany Głowy. Tworzą je wspomniane odlewy w brązie, wariacje na temat ludzkiej czaszki oraz płasko opracowane reliefy. Oprócz poruszającej rzeźby monumentalnej Hamlet zwiedzający krakowską wystawę będą mieli także okazję zobaczyć drugą rzeźbę figuralną, Makbet, która już w latach sześćdziesiątych powstała w metalu i obecnie znajduje się w kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. W renesansowym otoczeniu Zamku Królewskiego na Wawelu rzeźby artysty zyskują nowy sens interpretacyjny.
„To zbiór bardzo zróżnicowany, od form ażurowych, lekkich, poprzecinanych, wydrążonych, po pełniejsze bryły z licznymi zagłębieniami i otworami przypominającymi zwielokrotnione oczodoły. Beksiński zdecydowanie nie utożsamiał rzeźby z zamkniętą formą i jednolitą bryłą, eksperymentował z jej materialnością” – piszą o prezentowanych obiektach kuratorzy Małgorzata i Marcin Gołębiewscy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS