A A+ A++

Serwis Counterpoint Research opublikował nowe dane na temat rynku odnowionych smartfonów. Kryzys gospodarczy przyczynił się do wzrostu zainteresowania tańszymi odnowionymi urządzeniami w ubiegłym roku o 5%. Należy dodać, że w tym samym czasie dostawy nowych telefonów znacząco spadły. Na rynku odnowionych smartfonów widzimy dominację jednego producenta – Apple.

Rynek smartfonów z drugiej ręki odnotował wzrost

Według informacji przedstawianych przez serwis Counterpoint Research, popyt na odnowione smartfony nadal rośnie w większości regionów. W 2022 roku odnotowano 5% wzrostu na światowym rynku telefonów z drugiej ręki w skali rok do roku. W tej kwestii liderem były Indie, gdzie sprzedaż odnowionych smartfonów wzrosła o 19%. Nieznacznie mniejszy, bo 18-procentowy wzrost zaliczyły także kraje Ameryki Łacińskiej. Spadek natomiast odnotowano w Chinach. I to aż o 17%.

Firma prowadzona przez Tima Cooka odpowiadała zatem w ubiegłym roku za blisko połowę dostaw odnowionych smartfonów.

Źródło: Counterpoint Research

 

Ogólnie mówimy o wzroście popytu na rynku smartfonów z drugiej ręki w 2022 roku. Odwrotna sytuacja widoczna jest w przypadku nowych urządzeń. Tutaj spadek – według źródła – wynosi 12%. W kwestii odnowionego sprzętu po raz kolejny dominuje Apple. Globalny wolumen giganta z Cupertino wzrósł o 16% rok do roku (2021-2022). Udział Apple w tym rynku zwiększył się tym samym do 49%.

Apple rządzi na rynku odnowionych smartfonów

Firma prowadzona przez Tima Cooka odpowiadała zatem w ubiegłym roku za blisko połowę dostaw odnowionych smartfonów. Drugim producentem na podium jest Samsung. Koreańska marka musiała jednak pogodzić się z 3-procentowym spadkiem względem 2021 roku. Mimo to firma i tak może pochwalić się udziałem w tym rynku na poziomie 26%. Wysokie zainteresowanie odnowionymi iPhone’ami może wynikać z wysokich standardów Apple.

Udziały poszczególnych firm w rynku odnowionych smartfonów

Źródło: Counterpoint Research

 

Na ich stronie możemy wyczytać, że każdy produkt, który poddany jest temu procesowi przechodzi przez rygorystyczną regenerację. Urządzenia są testowane z tymi samymi standardami, które obowiązują dla fabrycznie nowego sprzętu. Ponadto wymieniane są takie części, jak bateria czy zewnętrzne elementy obudowy. Apple dorzuca do tego wszystkie akcesoria oraz nowe opakowanie. Krótko mówiąc, z reguły za kilkaset złotych mniej możemy liczyć na produkt, który będzie wyglądał na nowy. Do tego dochodzi jeszcze renoma marki. A jak to wygląda u Was, kupujecie nowy sprzęt, czy może staracie się zaoszczędzić wybierając sprawdzone produkty z drugiej ręki?





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEKG 2023: zaprezentowano polską kadrę na zawody EuroSkills Gdańsk 2023
Następny artykułEuroposeł Buzek – chcemy być gotowi pomagać Ukrainie