A A+ A++

Mantyka znana dziś szerzej jako wróżbiarstwo to starożytna technika, której celem było badanie “prawdziwych” znaczeń ziemskich zjawisk. Ma ona swoje korzenie w ludowych przesądach, jednak mało kto wie, że wiara ta ma już trzy tysiące lat i jest wymieniona w najstarszym tekście okultystycznym na świecie.

Dokument powstał na polecenie akadyjskiego króla Sargona Pierwszego i został umieszczony w świątyni boga Marduka w Babilonie. Do naszych czasów zachowały się kopie tych tekstów, stworzone trzynaście wieków później na polecenie babilońskiego króla Capro II. Zawierają one szereg prac z zakresu astrologii, medycyny starożytnej, szeroko pojętych nauk przyrodniczych i właśnie mantyki.

Babilończycy traktowali z wielką powagą interpretację snów, interpretację zachowań zwierząt, a także przepowiadanie przyszłości na podstawie stanu wnętrzności zwierząt ofiarnych. Opisywano tam również mantykę naturalną, polegająca na układaniu kalendarzy mających przewidzieć zachowanie natury przez cały rok.

Starożytna babilońska mantyka jest jedną z najstarszych znanych praktyk wróżbiarskich w historii ludzkości. Starożytni Babilończycy byli tak zaawansowani w swojej wiedzy naukowej, że wiedzieli, że ich rok jest krótszy o pięć dni w stosunku do realnego ruchu obiegowego Ziemi. Dlatego wprowadzali do swojego kalendarza dodatkowy miesiąc co cztery lata.

Kapłani i kapłanki zaangażowani w te praktyki cieszyli się wielkim szacunkiem w swoich społecznościach. Żyjący wówczas ludzie szczerze wierzyli, że uczeni potrafili przewidywać przyszłość. Z biegiem lat i wraz z rozwojem nauki, mantyka straciła na znaczeniu i została zastąpiona bardziej racjonalnymi metodami. Pamięć na temat tych zagadkowych praktyk zachowała się jednak nawet do naszych czasów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrowiec stawia na fotowoltaikę
Następny artykułUM Oświęcim: Oświęcim. Powstał Klaster Energii Kotliny Oświęcimskiej