A A+ A++

EcoCulture to odnosząca sukcesy ukraińska spółka biotechnologiczna zajmująca się hodowlą owadów i zintegrowanym zarządzaniem szkodnikami (IPM). Rosyjska agresja wojskowa na Ukrainę zmusiła spółkę do częściowej relokacji i rozpoczęcia działalności w Polsce. Dzięki decyzji o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, firma będzie miała szansę m.in. na wydajniejsze zorganizowanie produkcji. Przedsiębiorstwo zainwestuje w Legnicy ponad 2,3 mln zł i deklaruje utworzenie 20 nowych miejsc pracy.

Firma EcoCulture koncentruje się na skutecznych, przyjaznych dla środowiska rozwiązaniach w zakresie zintegrowanej ochrony roślin, w tym przed szkodnikami, specjalizując się w hodowli i wykorzystaniu owadów jako naturalnych środków kontroli w sektorze rolniczym.

– EcoCulture to międzynarodowa spółka handlowo-produkcyjna z branży biotechnologicznej, która na skalę przemysłową produkuje pożyteczne owady i wdraża proekologiczne metody chroniące rośliny przed chorobami i szkodnikami. Decyzja o wsparciu dla EcoCulture wydana przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, ułatwi firmie przystosowanie się do nowej rzeczywistości biznesowej, z którą musi się mierzyć po wybuchu wojny na terenie Ukrainy. W ostatnich latach rośnie świadomość ekologiczna – także wśród biznesu. Mam nadzieję, że ta inwestycja przyniesie korzyści dla sektora rolniczego nie tylko w Legnicy, ale i na całym Dolnym Śląsku. Cieszę się, że oprócz wiodącej w LSSE branży automotive, coraz częściej współpracujemy m.in. z przedsiębiorstwami spożywczymi, czy jak dziś – biotechnologicznymi – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecnie biznes stawia mocny nacisk na zielone, zrównoważone rozwiązania technologiczne, które przystosowane są do stabilnego rozwoju nie tylko w centralnej Europie, ale też na rynkach Europy Wschodniej, Afryki i Bliskiego Wschodu.

– Dzięki decyzji o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej możemy wydajniej organizować produkcję. Wyremontujemy budynek, który stał pusty przez ponad dwa lata, odbudujemy infrastrukturę i uporządkujemy otoczenie. Inwestycja obejmuje zakup i instalację systemów klimatycznych na powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych, organizację czystych stref do pracy laboratoryjnej oraz utworzenie ponad 20 nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów – mówi Sergii Antonenkov, prezes zarządu spółki EcoCulture i dodaje, że inwestycja szacowana na ponad 2,3 mln zł ma zostać zrealizowana do końca I kwartału 2024 r.
Działania EcoCulture obejmują know-how w zakresie skutecznej hodowli kolonii owadów. Obecna linia produktów uwzględnia gatunki owadów zapylających i roztoczy drapieżnych do zwalczania szkodników w ogrodnictwie i uprawach ozdobnych, a także dystrybucję biostymulatorów, biopestycydów, pułapek na szkodniki i feromonów.

Siedziba główna i zakłady produkcyjne EcoCulture znajdują się na Ukrainie, jednak firma ma również nowoczesne magazyny w Kazachstanie, Kirgistanie i Azerbejdżanie. Produkty sprawdziły się już na tamtejszych rynkach, teraz firma rozwinie swoją działalność w Polsce.

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji decyzje o wsparciu oferowane są różnorodnym inwestorom – od globalnych koncernów przez średnie firmy aż do mikro- i małych przedsiębiorców. Ulga podatkowa jest dostępna na terenie całej Polski, zarówno na gruntach publicznych, jak i prywatnych. Na obszarze zarządzanym przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną z pomniejszonego podatku można korzystać przez 10 lub 15 lat, w zależności od lokalizacji projektu. Pełnego wsparcia udziela Departament Obsługi Przedsiębiorców LSSE.

Źródło: LSSE

FOT. LSSE, PIXABAY

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChińska ofensywa w Europie. Powstanie 5 nowych fabryk akumulatorów do elektryków
Następny artykułO Brzozowie na Kongresie Małych i Średnich Miast w Chełmie (ZDJĘCIA)