Zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii rośnie, co można było zauważyć podczas minionej edycji targów ENEX, którą według danych organizatora odwiedziło blisko 20 tys. osób. Wydarzenie skupia się na innowacjach branży energetycznej. W tym roku zaprezentowano między innymi systemy grzewcze, magazyny energii, panele fotowoltaiczne, systemy wentylacji czy rozwiązania służące podnoszeniu efektywności energetycznej. Jednym z zauważalnych kierunków rozwoju jest ukłon w stronę hybrydowych systemów ogrzewania. Z czego zdaniem ekspertów wynika ten trend?
– Hybrydowe instalacje grzewcze mogą pomóc w wyborze najbardziej efektywnego kosztowo i energetycznie w danym czasie i lokalizacji, sposobu ogrzewania. Ponadto, systemy hybrydowe są elastyczne co do konfiguracji i przyszłej rozbudowy i mogą być tworzone w oparciu o już istniejąca instalację. Instalacje hybrydowe można konfigurować w dowolny sposób z różnych elementów, pozwalający na efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych w zależności od dostępnych na miejscu warunków technicznych dla takiej instalacji. Pozwalają również na konsekwentne ograniczanie zużycia paliw kopalnych i zwiększanie udziału OZE w bezpieczny sposób, tj. w wypadku wystąpienia niedoboru ciepła pochodzącego z OZE zawsze istnieje możliwość uruchomienia źródła szczytowego wykorzystującego stabilne nośniki ciepła. Na zakończenie warto dodać, że instalacja hybrydowa integruje różne technologie, które doskonale się uzupełniają wbrew wcześniejszym obiegowym opiniom wskazującym wyłącznie na silną konkurencję między nimi – wyjaśnia Janusz Starościk, Prezes Zarządu Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.
Rozwiązania przyszłości
Jednym ze stoisk, które wpisały się w trend zastosowania hybryd było stanowisko Soltec, głównego partnera tegorocznej edycji targów, na którym firma zaprezentowała się m.in. wspólnie z polskim producentem ekologicznych urządzeń grzewczych – Termet. Firmy postanowiły połączyć siły, aby promować systemy grzewcze oparte na współpracujących ze sobą urządzeniach.
– Tworzenie rozwiązań przyjaznych środowisku to nasz priorytet – codziennie podejmujemy działania na rzecz zielonej energii. Stąd między innymi dynamiczny rozwój oferty pomp ciepła. Podczas targów ENEX zaprezentowaliśmy powietrzne pompy ciepła z serii Termet Heat Platinum oraz Termet Heat Gold wykorzystujące najnowsze technologie. Istotną przewagą naszych pomp jest automatyka, która w inteligentny sposób steruje pracą samej pompy, jak również pracą systemu hybrydowego opartego na dodatkowym źródle ciepła np. gazowym kotle kondensacyjnym. Warto wspomnieć o funkcji SmartGrid, która pozwala zarządzać nadwyżką energii powstałą ze współpracy pompy z panelami fotowoltaicznymi – komentuje Damian Majer, wiceprezes zarządu Termet.
– Duże zainteresowanie odwiedzających naszymi modułami hydraulicznymi tzw. hydroboxami potwierdziło, że wdrażana przez nas strategia rozwoju produktowego, podąża w dobrym kierunku. Dlatego też niebawem zaprezentujemy również moduły hydrauliczne z wbudowanym zasobnikiem – hydrotowery – dodaje.
Soltec zaprezentował pełną gamę rozwiązań z zakresu OZE, tworzonych z myślą o wydajnej i efektywnej produkcji energii oraz dostarczaniu ciepła, w tym moduły PV magazyny energii, inwertery i pompy ciepła. Jak z perspektywy ekspertów zajmujących się fotowoltaiką można podsumować kierunki rozwoju?
– Soltec, na tegorocznej edycji targów zaprezentował innowacyjne rozwiązania w budowie inwerterów (inwertery HPT i HHT firmy Hypontech) jak również magazynów energii (system iStoragE firmy Kehua) i ciepła (rozwiązania polskiej firmy Termet). Przy obecnym nasyceniu instalacjami fotowoltaicznymi, istnieje realne zagrożenie występowania zaburzeń w sieci elektroenergetycznej. Rozwiązaniem tego problemu jest promowanie integracji instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii poprzez zastosowanie inwerterów hybrydowych wyposażonych w system zarządzania energią HEMS (ang. Home Energy Management System). Obecnie zakup nowych instalacji hybrydowych jest wspierany przez różnego typu dofinansowania. Natomiast dotychczasowi prosumenci, doposażając instalację fotowoltaiczną w magazyn energii, stają się fleksumentami, mogącymi w większym stopniu wykorzystywać wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną. Fleksumenci w niedalekiej przyszłości będą mogli wspierać bezpieczeństwo polskiego systemu energetycznego przez świadczenie usługi elastyczności dla operatorów sieci dystrybucyjnych – podsumowuje dr inż. Piotr Śpiewak, Dyrektor ds. R&D w Soltec i Adiunkt na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.
To nie koniec…
Mając na uwadze Strategię Wodorową oraz myśląc o wyzwaniach dotyczących dostarczania ciepła z zielonych źródeł, firma Termet wraz z Politechniką Warszawską oraz spółką Fuel Cell Poland pracuje nad innowacyjnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem – kotłem kondensacyjnym dla domów jednorodzinnych.
– Kocioł centralnego ogrzewania, nad którym w ostatnim czasie intensywnie pracujemy, dostarczy energię elektryczną oraz ciepło, a to, jaki rodzaj energii ma dominować, będzie można regulować w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Z myślą o przyszłości, zaprojektowaliśmy urządzenie tak, aby mogło docelowo być zasilane wodorem. Zastosujemy w nim rozwiązanie idealne z punktu widzenia energetyki: ogniwa paliwowe, które nie posiada części ruchomych, nie emituje hałasu i od razu wytwarza prąd. Kocioł centralnego ogrzewania pozwoli osiągnąć niezależność od dostaw energii z elektrowni, co jest dziś niezwykle pożądane. Istotną zaletą rozwiązania będzie również jego kompatybilność z innymi urządzeniami: na przykład panelami fotowoltaicznymi – wyjaśnia lider projektu, prof. Jarosław Milewski, kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych na Politechnice Warszawskiej.
Kocioł nie został jeszcze wdrożony do produkcji, jednak daje nadzieję na rozwiązanie problemów, z którymi mierzy się wielu właścicieli domów, takimi jak przerwy w dostawie prądu, podwyżki cen energii czy problem z dostępem do paliw stałych. Inicjatywa udowadnia również, że polscy producenci mogą z powodzeniem konkurować z zagranicznymi, dzięki zapleczu technologiczno-badawczemu i wizjonerskim pomysłom, które pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość, która wydaje się być coraz bardziej “zielona”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS