A A+ A++

Lądowanie na Księżycu. Transmisja na żywo będzie dostępna w sieci

We wtorek pierwszy raz w historii lotów w kosmos możliwe będzie obejrzenie lądowania, które zostało całkowicie sfinansowane z prywatnych środków. Japoński Hakuto-R ma wylądować na Księżycu o godzinie 18:40 czasu polskiego.

Japoński lądownik należący do prywatnej firmy ispace został wystrzelony 21 marca za pośrednictwem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Od 12 kwietnia lądownik Hakuto-R, który realizuje założenia Mission 1, krąży po orbicie eliptycznej wokół Księżyca. Lądownik został wzniesiony w przestrzeń kosmiczną w grudniu 2022 roku.

Lądowanie zostało zaplanowane na wtorek na godzinę 18:40 czasu polskiego. Transmisję będzie można oglądać na żywooglądać od godziny 17.

Jak podano, lądowanie ma nastąpić na kraterze Atlas, który jest położony w północno-wschodniej części widocznej strony Księżyca. Jednak w zależności od warunków, do lądowania może dojść w trzech różnych lokalizacjach. Firma zapowiedziała wcześniej, że data może ulec zmianie – wybrano trzy alternatywne – 26 kwietnia, 1 maja lub 3 maja.

Lądowanie na Księżycu

Według iSpace, tuż po rozpoczęciu sekwencji lądowania, nastąpi hamowanie za pomocą głównego układu napędowego. Dzięki specjalnemu programowaniu możliwe będzie dostosowanie położenia i redukowanie prędkości, by lądowanie było jak najdelikatniejsze. Zgodnie zapowiedziami, lądowanie ma trwać około godziny. Całość będzie można obejrzeć na żywo w platformie YouTube na oficjalnym kanale HAKUTO-R. 

ZOBACZ: Start Starship od SpaceX. Lot testowy największej rakiety w historii zakończony eksplozją

Po wylądowaniu rozpocznie się kolejny etap misji – na Księżycu zostawiony zostanie łazik Rashid, który będzie zbierał dane z obserwacji i kamer, a później dostarczał je na pokład lądownika Hakuto-R, a z niego będą przesyłane na Ziemię.  

Pierwsza misja sfinansowana z prywatnych środków 

Misja jest w pełni sfinansowana z prywatnych środków. Do tej pory wszystkie próby zarówno te zakończone sukcesem, jak i porażką podejmowane były przez państwowe agencje kosmiczne. 

Dotychczas w historii trzy kraje wylądowały na Księżycu – USA, Związek Radziecki i Chiny.

Firma ispace specjalizuje się w projektowaniu łazików i lądowników. 

anw/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatni dzwonek na PIT
Następny artykułNowy “Elektryczny” las dla mieszkańców Zamościa