A A+ A++

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jaśle wystąpiło z wnioskiem do burmistrza Miasta Jasła o sporządzenie nowego mpzp dla obszaru Przemysłowa I. Dotychczasowe zapisy w planie, którym objęty jest ten obszar uniemożliwiają realizację nowych inwestycji, które wymagają opracowania raportu oddziaływania na środowisko. MPGK planuje m.in. pozyskiwać energię elektryczną i cieplną z przeróbki termicznej odpadów.

 fot. Paweł Zawada, prezes zarządu MPGK w Jaśle

Obszar Przemysłowa I w Jaśle objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Jasła dla obszaru „Dzielnica przemysłowa -składowa-część południowa” z 1999 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jaśle, aby mogło rozwijać gospodarkę energetyczną w mieście Jaśle wystąpiło do burmistrza o sporządzenie nowego planu dla obszaru Przemysłowa I.

Powierzchnia tego obszaru obejmuje około 5 ha. Obecnie na tym terenie znajduje się Ciepłownia Hankówka oraz zabudowa produkcyjna, magazynowa, administracyjna, miejsca postojowe, wewnętrzne drogi dojazdowe, a częściowo tereny niezabudowane. Zgodnie z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunkami zagospodarowania przestrzennego miasta mogą tam powstawać obiekty produkcyjne, magazynowe, składów i usługowe.

Zmiana mpzp jest konieczna, aby rozpocząć działania związane z sektorem energetycznym, a mianowicie z zagospodarowaniem odpadów, pozyskaniem energii z przeróbki termicznej odpadów, czy też z innych źródeł, które są dostępne i pojawiają się różne technologie – mówił Paweł Zawada, prezes zarządu MPGK w Jaśle. – Nie możemy tego wdrożyć, podczas gdy obecnie zapisy w planie nie dopuszczają realizację przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko. To nas hamuje, aby rozpocząć jakiekolwiek procedury związane z rozwojem gospodarki energetycznej w mieście – dodał.

Szacunkowy koszt sporządzenia mpzp według skarbnika miasta Jasła wyniesie 35 tys. zł. – Myślę, że mieszkańcom należy się słowo wyjaśnienia, że zmiana planu dotycząca inwestycji mogących wpłynąć znacząco na środowisko nie oznacza, że mają to być inwestycje, które są bardzo trudne, tylko one wymagają zgodnie z ustawą tego procesu – mówił radny Andrzej Czernecki. – Do pana prezesa mam sugestię, że teraz będzie dużo środków, jeśli ruszą programy unijne przeznaczonych na modernizacje energetyczne m.in. sektora ciepłowniczego. Podążanie w kierunku modernizacji jasielskiej ciepłowni powinna korzystnie wpłynąć na cenę i stan środowiska- skwitował.

Rada miejska wyraziła zgodę na przystąpienie do sporządzenia mpzp dla obszaru Przemysłowa I.

id

Napisany dnia: 25.04.2023, 14:48

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Inwestycje prywatne zastąpione przez publiczne”. Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa
Następny artykułIntegracja działań dla lepszego wsparcia dzieci i rodzin