A A+ A++

Procesory AMD z pamięcią 3D V-Cache stanowią dziś niemal idealną opcję dla graczy. Jak wykazały już wszelakie testy, ostatnie modele Czerwonych pokonują w grach nawet najmocniejsze układy Intela. Nic dziwnego więc, że Niebiescy nie zamierzają przyglądać się całej sytuacji z założonymi rękami. Jeszcze niedawno pojawiły się pierwsze przecieki, jakoby gigant chciał zaimplementować w chipach Meteor Lake pamięć cache L4. Dziś natomiast mamy już tego potwierdzenie.

Jak wyjaśnia Intel, głównym celem pamięci podręcznej L4 jest poprawa optymalizacji rozruchu i zwiększenie bezpieczeństwa. Domyślamy się jednak, że jej obecność najbardziej docenią gracze.

Intel potwierdza: procesory Meteor Lake otrzymają pamięć podręczną L4. Gracze mogą już zacierać ręce [2]

Intel Meteor Lake – procesory 14. generacji przywrócą chwalone rozwiązanie znane z układów Broadwell

Jak się okazuje, Intel złożył już dokument, który może wyjaśniać zastosowanie takiej pamięci podręcznej. Zgodnie z patentem “architektura SoC nowej generacji”, czyli Meteor Lake, ma zawierać “pamięć podręczną w pakiecie”. Nosi ona kodową nazwę Adamantine i ma być częścią kafelka podstawowego, do którego ma uzyskać dostęp każdy z bloków konstrukcyjnych. Nowy chip ma mieć architekturę hybrydową łączącą pięć różnych kafelków: CPU, SoC, GPU, I/O i kafelek podstawowy. Jak wyjaśnia Intel, głównym celem pamięci podręcznej L4 jest poprawa optymalizacji rozruchu i zwiększenie bezpieczeństwa.

Intel potwierdza: procesory Meteor Lake otrzymają pamięć podręczną L4. Gracze mogą już zacierać ręce [1]

Intel Meteor Lake, Lunar Lake oraz Panther Lake – nowe informacje dotyczące zintegrowanych układów graficznych

Jak głosi treść patentu: “Układy SoC nowej generacji mogą posiadać duże pamięci podręczne w pakiecie, które pozwolą na nowatorskie zastosowania. Czas dostępu do pamięci podręcznej L4 (np. “Adamantine” lub “ADM”) może być znacznie krótszy niż czas dostępu do pamięci DRAM, która jest wykorzystywana do poprawy komunikacji między procesorem hosta a kontrolerem bezpieczeństwa. […] Wartość dodana dla wysokiej klasy krzemu z większą pamięcią wstępnie zainicjowaną podczas resetowania może potencjalnie prowadzić do zwiększenia profitów. Dostępność nowej pamięci podczas resetowania pomaga również obalić założenia starszego BIOS-u i stworzyć szybsze, wydajniejsze rozwiązanie BIOS ze zredukowanym etapem oprogramowania układowego […]” Jak wspomina Moore’s Law is Dead, pojemność pamięci Adamantine może być liczona nawet w gigabajtach, choć aktualnie Intel testuje warianty od 128 do 512 MB. Według dotychczasowych informacji chipy Intel Meteor Lake zadebiutują w drugiej połowie 2023 roku. Nie wiemy jednak, jakie modele zostaną wprowadzone na rynek w pierwszej kolejności.

Źródło: Intel, VideoCardz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczennica trzebińskiego liceum boksuje na medal
Następny artykułTEATR BANIEK MYDLANYCH zagości 21 maja w Bytomiu!