Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna prowadzi cykl spotkań zatytułowanych „Krajobraz po Niemożliwym”. W czwartek świdniccy licealiści mieli okazję wysłuchać wykładu Sylwii Kostyry, pracownika Oddziału Lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
„Rola IPN w zachowaniu i renowacji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski na przykładzie grobów uczestników powstania styczniowego” to tytuł kolejnego już spotkania poświęconego rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Zgromadzonych gości przywitał Piotr Jankowski, dyrektor MPBP: – Witam serdecznie na wykładzie, który odbywa się w ramach realizowanego przez cały rok projektu związanego z rocznicą Powstania Styczniowego. Zależy nam, by przybliżyć wydarzenia wszystkim pokoleniom, stąd różne formy, które podejmujemy w realizacji tego zadania. Za nami między innymi warsztaty komiksowe z Hubertem Ronkiem, a w planach mamy jeszcze wyjazd po miejscach pamięci związanych z Powstaniem. Dziś forma nieco poważniejsza, spotkanie z pracownikiem IPN, panią Sylwią Kostyrą. Zależy nam, by data Powstania zapadła Wam w pamięci. Jest to element naszej historii i tożsamości, w ten sposób budujemy nasz narodowy charakter. Warto znać historię, być z niej dumnym, w końcu budowali ją nasi przodkowie.
Sylwia Kostyra od kilkunastu lat jest związana zawodowo z tematyką upamiętniania ważnych wydarzeń i postaci w dziejach Narodu Polskiego. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zajmowała się grobami i cmentarzami wojennymi na terenie województwa, a od 2018 roku pracuje w IPN, gdzie realizuje zadania związane m.in. z grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Swój wykład rozpoczęła od przytoczenia Ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Zanim przeszła do aspektów ściśle związanych z tematem wykładu, przypomniała również słuchaczom o samym Powstaniu.
– Zgodnie z Ustawą z 2018 roku, do zadań IPN należy po pierwsze utworzenie ewidencji grobów powstańców, a po drugie kwestie związane z ewentualnym finansowaniem remontów bądź wykonaniem nowych pomników na grobach – mówiła S. Kostyra.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Waldemar Jakson.
pś
Last modified: 20 kwietnia, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS