A A+ A++

Administratorem cmentarza komunalnego zostało kolejny raz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Grajewie. Prace związane z administrowaniem i utrzymaniem nekropolii przy ul. Pułaskiego w Grajewie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. wykona za kwotę 213 405 zł.

Do zadań administratora należy: prowadzenie dokumentacji cmentarza w formie elektronicznej i papierowej (księgi osób pochowanych oraz alfabetyczny Ich spis, księgi grobów), umieszczenie na stronach internetowych wyszukiwarki grobów i osób pochowanych na lokalnej nekropolii, nadzór nad właściwym zagospodarowaniem cmentarza. Do tego punktu zalicza się: wytyczanie miejsc pochówków i usytuowania grobów, oznaczenie sektorów grzebalnych zgodnie z planem zagospodarowania terenu, wytyczanie usytuowania pomników i grobowców, zawieranie umów na korzystanie z kwater pod groby, wydawanie zgody na postawienie pomnika. 

Obowiązkiem zarządcy nekropolii jest także pobieranie opłat za czynności związane z wytyczaniem usytuowania pomnika i grobowca oraz opłat za kwatery pod groby, sporządzanie miesięcznych raportów z wpłat, udostępnianie cmentarza zakładom pogrzebowym i wykonawcom pomników, ponoszenie odpowiedzialności za wypadki oraz za szkody na mieniu i zdrowiu, wynikające z niewłaściwego utrzymania cmentarza, jak również prowadzenie racjonalnej gospodarki miejscami grzebalnymi, czuwanie nad właściwym przebiegiem ceremonii pogrzebowych czy dbanie o właściwe przygotowanie miejsca pochówku.

Wskazane wyżej to nie wszystkie obowiązki administratora; powinien On utrzymać czystość i porządek na terenie cmentarza, w tym ścieżek i dróg dojazdowych, w okresie zimowym odśnieżać i zwalczać ich śliskość, wyposażyć obiekt w odpowiednią ilość pojemników na odpady, sukcesywnie je opróżniać i ponosić koszt ich wywozu, a także  wyposażyć i utrzymać w czystości kabiny toaletowe toi – toi. Kolejne zadania to sukcesywne koszenie trawy i zbieranie nieczystości, pielęgnacja drzew i krzewów oraz bieżące utrzymanie we właściwym stanie cmentarza i infrastruktury technicznej (ogrodzenie, nawierzchnie alejek cmentarnych, sieć wodociągowa i kanalizacja deszczowa, punkty czerpania wody).

zobacz:
Ekologia na cmentarze?

Wirtualny cmentarz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFERIE 2020- KĘTRZYŃSKIE CENTRUM KULTURY ZAPRASZA
Następny artykułBezledy. Spotkanie z policjantem “Bezpieczne ferie zimowe”