A A+ A++

Trwają prace nad przygotowaniem nowego programu rewitalizacji Torunia. Jednym z jego elementów jest wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Uchwałę w tej sprawie przyjęli 20 kwietnia 2023 r. toruńscy radni.

– Toruń przystąpił teraz do realizacji kolejnego programu rewitalizacji. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie obszarów, na których są problemy społeczne, infrastrukturalne, edukacyjne. I my, po diagnozie społecznej, wskazaliśmy te obszary oraz określiliśmy sobie sześć obszarów zdegradowanych, ale spośród nich musimy wybrać te, które nie zajmują więcej niż 20% miasta. Wybraliśmy więc trzy – mówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Obszarem zdegradowanym i obszarem rewitalizacji, wskazanym w przyjętej uchwale, jest: Stare Miasto, Podgórz oraz Bydgoskie Przedmieście. Jest to teren, który zajmuje 1 798,82 ha, co stanowi 15,55% powierzchni gminy oraz jest zamieszkały przez 37 861 osób, tj. 20,77% mieszkańców gminy.

– Dla mieszkańców oznacza to, że w przyszłości, kiedy pojawią się fundusze na rewitalizację, to właśnie na te obszary będą skierowane środki i działania miasta. Rewitalizacja to proces bardzo skomplikowany, ciągły i wymagający zaangażowania społeczności lokalnej. Taki proces w Toruniu trwa od 2017 roku i chcemy, aby on był kontynuowany – dodaje dyrektor Iżycka. – Mamy nadzieję, że już na początku 2024 roku uda nam się pozyskać środki na projekty rewitalizacyjne. To jest naszym celem i dlatego, tak wcześnie rozpoczęliśmy pracę.

Warto przypomnieć, że do tej pory, w ramach programu rewitalizacji, udało się zrealizować projekty dla seniorów, działania edukacyjne, a także kulturalne.

fot. Sławomir Kowalski


Do pobrania:

Prezentacja nt. przeprowadzonej diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Toruniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa UZ dyskutują o języku polskim
Następny artykułSadzonki za zużyte baterie