A A+ A++

Generator Nauki GEN w Jaśle zaprosił młodzież na spotkanie z prawdziwymi pasjonatami lotnictwa. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli z bliska zobaczyć modele samolotów RC oraz poznać szczegóły konstrukcji tych zdalnie sterowanych maszyn. Młodzież miała również okazję do zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z lotnictwem.

Zdjęcia ze spotkania obejrzycie w FOTOGALERII

„Lotnictwo. Pasja, czy zawód?” to kolejne ze spotkań zorganizowanych przez Generator Nauki GEN w Jaśle z myślą o uczniach jasielskich szkół ponadpodstawowych. Jego organizacja była możliwa dzięki współpracy, jaką jasielski GEN realizuje z Jasielskim Stowarzyszeniem Lotniczym „IKAR” im. Leszka Preisnera. Członkowie stowarzyszenia, którzy o lotnictwie, w tym przemyśle lotniczym, konstrukcji maszyn, czy też modelarstwie wiedzą niemal wszystko opowiedzieli dzisiaj o przeróżnych aspektach tej fascynującej dziedziny oraz zaprezentowali modele samolotów RC.

Adam Langer/fot. Marcin Dziedzic

Do tematyki lotnictwa w ogólnym ujęciu, uczestników spotkania wprowadził Marian Jakoniuk, główny konstruktor lotniczy w firmie AERO-AT. Jego zdaniem, rosnące zainteresowanie lotnictwem, wynika z faktu, iż jest ono zdecydowanie bardziej dostępne dla zwykłego zjadacza chleba niż niegdyś. – Lotnictwo jest o wiele bardziej dostępne na wiele sposobów. Po pierwsze, częściej widzimy latające samoloty. Po drugie jest otwarty dostęp do aeroklubów, prywatnych szkół lotniczych, czy też lądowisk, takich jak na przykład nasze lądowisko w Jaśle. Kiedy ktoś zobaczy, że wylądował na nim samolot, zapraszamy do obejrzenia maszyny. Po zmianach ustrojowych wiele osób zainwestowało pieniądze w prywatne firmy szkolące pilotów i budujących samoloty. Dobrym tego przykładem jest Krosno gdzie działa kilka firm, które produkują samoloty. Podkarpacie zwane jest przecież „doliną lotniczą” – wyjaśnia.  

Marian Jakoniuk/fot. Marcin Dziedzic

W sali konferencyjnej jasielskiego Generatora Nauki GEN nie mogło zabraknąć dwóch modeli samolotów RC z pokaźnej kolekcji, jaką dysponuje Adam Langer, mieszkaniec Jasła, który modelarstwem pasjonuje się od ponad dekady. Wszystkie jego maszyny można oglądać podczas dorocznych pikników lotniczo-motoryzacyjnych organizowanych przez JSL „IKAR” na lądowisku przy ul. Piłsudskiego w Jaśle. Co więcej, na ścianach wywieszono mapy lotnicze oraz rysunki techniczne samolotów.

Często zamiłowanie do latania zaczyna się od prozaicznego budowania modeli. Tak było w przypadku Jakuba Preisnera, wiceprzewodniczący JSL „IKAR”, który od najmłodszych lat nieprzerwanie pasjonuje się lotnictwem. – Dla mnie osobiście lotnictwo jest tylko i wyłącznie pasją. Nie chciałbym, aby stało się tylko moim zawodem. Odebrałoby to całą magię i zabawę, jaką czerpię z latania. Lataniem pasjonuję się od dziecka. Mój tato było pilotem samolotowym. Od dziecka spędzałem na lotnisku wiele godzin. Zaczęło się od budowania modeli. Aktualnie jestem pilotem paralotniowym – mówi.

Warto zaznaczyć, że 10 maja br. w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbędą się również warsztaty dotyczące paralotniarstwa i motoparalotniarstwa.

MD

Napisany dnia: 19.04.2023, 17:22

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNicola Vettori: Uni Opole jest bardzo wiarygodnym klubem
Następny artykułSalesforce otrzyma nowe algorytmy napędzane AI