A A+ A++

II LO w Wieluniu po raz 9. włączyło się w akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Polin. W ten sposób uczczono 80.rocznicę powstania w getcie warszawskim. W obchodach zorganizowanych przez tę placówkę w porozumieniu z gminą Wieluń wzięli udział też uczniowie Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 4.

Upamiętniamy dzisiaj jedyny zryw żydowski w Polsce, mianowicie powstanie w getcie warszawskim. W tym roku akcja Żonkile Muzeum Polin poświęcona jest ludności cywilnej, tym którzy chowali się na strychach, w piwnicach, w schronach, którzy walczyli o godzinę, minutę czy jeden dzień więcej życia. Ich przetrwanie jest równie ważne, co walka z bronią w ręku. Ludność cywilna poniosła ogromne ofiary z rąk Niemiec nazistowskich i tę ludność trzeba upamiętnić. Marek Edelman jako jeden z ostatnich przywódców powstania mówił, że młodym ludziom trzeba mówić, że nienawiść jest zła, że nienawiści trzeba przeciwdziałać i że najważniejsza jest miłość. Gdyby wtedy miłości nie zabrakło, być może historia naszego kraju byłaby inna. – mówiła Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii, liderka dialogu, koordynatorka grupy Szlakiem Wieluńskich Żydów. Jak podkreślała, takie wydarzenia są istotne dla dialogu polsko-żydowskiego.

Po raz kolejny spotykamy się przy pomniku, gdzie w pierwszych dniach wojny stała synagoga. W tym roku obchody są poświęcone ludności cywilnej. Wieluń jak żadne inne miasto został dotknięty, jeśli chodzi o ofiary cywilne. 30% populacji miasta stanowiła ludność żydowska, stąd pamięć o żydowskich przodkach jest naszym obowiązkiem. – mówił z kolei burmistrz Paweł Okrasa.

Cieszę się, że tak licznie się spotkaliśmy z inicjatywy grupy Szlakiem Wieluńskich Żydów. Powiem krótko: dziękuję. Dziękuję Agnieszko, dziękuję panie burmistrzu. Dziękuję Alexowi, który do nas przyjechał. Dziękuję uczniom II LO i nauczycielom. Łączy nas pamięć – tymi słowami za przygotowanie obchodów dziękowała zaangażowanym w nie Renata Tatara, dyrektorka II LO.

Gościem tegorocznych obchodów był Alex Dancyg, historyk, uczestnik dialogu polsko-żydowskiego, który wiele lat współpracował z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie (rozmowę z nim znajdziecie w zakładce Gość Radia ZW a relację ze spotkania z młodzieżą na naszym Facebooku):
Dziękuję wam za zaproszenie. Jestem pierwszy raz w Wieluniu. My nie wskrzesimy tych ofiar tej strasznej wojny. Jedyne co może zrobić wasze młode pokolenie, to wskrzesić ich pamięć, to co oni robili, kim oni byli. Żyjemy w czasach, w których zło się rozlewa i ono jest bardzo niebezpieczne. Pamięć może nam dać siłę, by obronić się przeciwko temu.


 
Podczas uroczystości przy pomniku w miejscu dawnej synagogi przy ul. Sienkiewicza odczytano list „szlakowców” do młodych, zapalono znicze i złożono kwiaty.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbyt słaba kampania informacyjna? Komentują wyniki referendum
Następny artykułPrzystępny cenowo, 50-calowy telewizor z ponadprzeciętnie wysokim kontrastem