16.01.2020r. 08:45
“Celem rozszerzonego formatu spotkania jest skonsultowanie tematów z bieżącej agendy unijnej i wyszehradzkiej oraz zapoznanie się ze stanowiskiem Austrii w odniesieniu do omawianej problematyki” – podkreślił Müller.
Jak dodał, wśród tematów dyskusji znajdą się kwestie m.in.: pracowników delegowanych, polityki społecznej, wieloletniego budżetu UE, migracji, polityki rozszerzenia Wspólnoty, polityki energetycznej, a także Europejski Zielony Ład.
W pierwszej połowie grudnia ub.r. Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład, czyli projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Na grudniowym szczycie w Brukseli przywódcy unijni porozumieli się w sprawie osiągnięcia neutralności klimatycznej. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła “zobowiązać się do realizacji tego celu” na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu bieżącego roku.
We wtorek KE przyjęła propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) i mechanizmu wspierania regionów, w których realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi.
Z kolei z ponad 100 mld euro zmobilizowanych przez mechanizm sprawiedliwej transformacji, w ramach którego poza funduszem FST będą też inne środki z unijnego budżetu, a także nisko oprocentowane kredyty z programu Invest EU i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do Polski ma trafić ponad 27 mld euro. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich państw członkowskich.
Resort klimatu podał w środę, że propozycja KE otwiera możliwości inwestycyjne dla Polski w wysokości 100 mld zł. “Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie mechanizmu wsparcia transformacji regionów najbardziej uzależnionych od węgla jest potwierdzeniem uznania przez naszych europejskich partnerów wyjątkowej sytuacji Polski. Nasza dobra pozycja w tych negocjacjach klimatycznych została odzwierciedlona w zaproponowanym podziale środków” – ocenił cytowany w środowym komunikacie resortu minister klimatu Michał Kurtyka.
Z programu prasowego czwartkowego szczytu wynika, że ok. godz. 13 zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów rządów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS