„Posiadamy część kapitału na projekty jądrowe. Spośród 7 wstępnych lokalizacji małych modułowych reaktorów jądrowych SMR, 6 jest dokładnych. Precyzyjna lokalizacja warszawska niedługo będzie wskazana – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek we wtorek w radiu RMF FM. Dodał, że lokalizacje będą wybierane w zgodzie z lokalną społecznością. W poniedziałek Orlen wraz z koncernem Synthos wskazały siedem pierwszych potencjalnych lokalizacji pod reaktory BWRX-300 projektu GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH). „Robimy wszystko, żeby w majówkę paliwo nie kosztowało 7 zł za litr – oświadczył w tej samej rozmowie Obajtek. Jak podkreślił, koncern musi tak prowadzić politykę cenową, aby paliw nie zabrakło.
Mamy kapitał na SMR-y
Część kapitału posiadamy
— powiedział Obajtek we wtorek w Radiu RMF FM, dodając, że „w miarę zaawansowania będziemy szukać odpowiedniego kapitału”.
Mamy możliwości, wiemy jak dokonać montażu finansowego i na te lokalizacje posiadamy i będziemy posiadać część kapitału
— dodał. Przypomniał, że w projektach jądrowych Orlen ma wspólnika, ponieważ inwestycje będą realizowane w ramach spółki z Synthosem – Orlen Synthos Green Energy (OSGE), która to spółka przedstawiła siedem wstępnych lokalizacji pod budowę SMR – małych modułowych reaktorów jądrowych BWRX-300.
OSGE podpisało umowy o współpracy, której celem jest zapewnienie finansowania planów budowy reaktorów BWRX-300 w Polsce, z czterema bankami: BGK, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska. Jak poinformowała OSGE, sygnatariusze umowy będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów i następnie zabezpieczeniem niezbędnego finansowania. W umowie wskazano, że strony są świadome wyzwań związanych z transformacją energetyczną Polski, a jednocześnie uznają, że projekt będzie miał duże znaczenie dla dekarbonizacji kraju.
„Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt”
Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju. Skala naszych inwestycji plasuje je wśród największych w kraju, ale grono partnerów, z którymi zamierzamy to zrobić, jest gwarancją sukcesu. Ta umowa pokazuje, że projekt jest bankowalny
— powiedział szef rady nadzorczej OSGE Jarosław Grodzki, cytowany w komunikacie spółki.
Jak zaznaczyło OSGE, współpraca między spółką a bankami ma uwzględniać możliwe wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych. W poniedziałek amerykański EXIM Bank oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) ogłosiły, że oferują odpowiednio do 3 mln dol. i do 1 mld. dol na wsparcie dla planów budowy reaktorów BWRX-300 w Polsce.
OSGE przypomniało, że 23 marca br. podpisana została umowa na współfinansowanie rozwoju tej technologii. OSGE wraz z innymi klientami GEH – kanadyjskim OPG i amerykańskim TVA będą współfinansować prace projektowe. Umowa zakłada współfinansowanie przygotowania projektu uniwersalnej części elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300, oraz szczegółowych projektów wykonawczych (detailed design) m.in. dla budynku reaktora wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor. Porozumienie opiewa na łączną kwotę ponad 400 mln dol.
Wstępne lokalizacje elektrowni
Wspomniane, wstępne lokalizacje to: Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków Nowa Huta, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę, oraz okolice Warszawy. W miejscach tych prowadzone będą teraz szczegółowe badania, które mają potrwać ok. dwóch lat.
Kolejne wstępne lokalizacje zostaną podane pod koniec roku, tak by w sumie było ich 20
— poinformował w poniedziałek Obajtek. Sprecyzował, że dokładnych wstępnych lokalizacji planowanych SMR jest na tę chwilę sześć. Wyjaśnił, że precyzyjna lokalizacja w pobliżu Warszawy jest jeszcze nieznana.
Niedługo ją wskażemy
— zapowiedział.
„Nic nie będziemy robić bez zgody włodarzy”
Daniel Obajtek zapewnił, że lokalizacje dla SMR będą wybierane „w zgodzie z lokalna społecznością”.
Nic nie będziemy robić bez zgody włodarzy
— powiedział. Przyznał, że wstępne rozmowy z lokalnymi społecznościami już się odbyły. Dodał, że w czasie szczegółowych badań, które będą prowadzone dla poszczególnych lokalizacji, będzie prowadzony już „szeroki dialog”.
Prezes PKN Orlen podkreślił w RMF FM, że małe reaktory jądrowe nie mają strefy oddziaływania, ponieważ są bezpieczne, więc nieruchomości w ich pobliżu nie stracą na wartości.
Na pytanie, czy koncern przygotowany jest na ewentualną konieczność wykupu nieruchomości, odpowiedział, że „tam, gdzie będzie to konieczne, będzie wykup”. Zaznaczył, że nie może być jednak tak, że jedna osoba „z przyczyn niezrozumiałych” będzie blokować inwestycję.
Technologia GE-Hitachi „w pełni bezpieczna”
To są małe reaktory, to jest technologia GE-Hitachi. Analizowaliśmy, która technologia jest najbardziej bezpieczna. GE-Hitachi wybudowało ponad 70 reaktorów na świecie w 10 krajach. Ten mały reaktor jest miniaturą tego dużego reaktora. To jest reaktor, który jest 35 m pod ziemią. Jest w technologii pasywnej (…). W trakcie zagrożenia sam się wygasza w ciągu 7 dni. Jest to w pełni bezpieczna technologia
— wyjaśnił Obajtek w odpowiedzi na pytanie, czy bezpieczne będzie usytuowanie takich elektrowni jądrowych w pobliżu miast.
Według prezesa PKN Orlen takie umiejscowienie SMR jest uzasadnione nie tylko kwestią zapewnienia miastom dostaw energii elektrycznej, ale także ciepła.
Ten problem musimy rozwiązać, żeby było tańsze ciepło dla naszych mieszkań
— stwierdził.
„Staramy się stabilizować ceny paliw”
Podczas tej samej rozmowy w radiu RMF FM prezes PKN Orlen Daniel Obajtek pytany był również o politykę cenową koncernu oraz o wybory parlamentarne.
Staramy się stabilizować ceny paliw i to jest najważniejsze
— podkreślał Obajtek we wtorek w radiu RMF FM.
Robimy wszystko, żeby w majówkę paliwo nie kosztowało 7 zł za litr. Daliśmy gwarancję, że w święta wielkanocne paliwa nie będą kosztowały więcej i nie kosztowały więcej. Postaramy się, aby w majówkę również nie kosztowały więcej
— dodał.
Jak zaznaczył prezes PKN Orlen, koncern stara się robić wszystko, by ceny paliw były „cenami właściwymi”. Dodał, że nie można wprowadzić sztucznych regulacji cen, bo kiedy taką regulacje wprowadzili Węgrzy, zabrakło im paliwa.
„Importujemy 5 mln ton paliw z różnych kierunków”
Importujemy 5 mln ton paliw z różnych kierunków. Jeśli importujemy, to musimy patrzeć na ceny na innych rynkach. Żaden hurtownik nie kupi drożej, żeby w Polsce sprzedać taniej, czyli te 5 mln ton nie wpłynie do Polski, a dodatkowo miliony ton paliwa z rynku hurtowego wyjedzie z kraju
— tłumaczył Obajtek.
Paliwo oczywiście może być tańsze, tylko za dwa tygodnie go nie będzie. Musimy tak realizować naszą politykę, żeby paliwo było, żeby Polacy bezpiecznie mogli tankować, żebyśmy mogli zaopatrzyć rynek w niestabilnych czasach
— dodał.
Wybory parlamentarne? „Będę zajmował się biznesem”
Pytany o start w nadchodzących wyborach parlamentarnych Obajtek zaprzeczył, by miał tego typu plany.
Nie wystartuję w wyborach parlamentarnych. Będę zajmował się biznesem. Nie mam aspiracji politycznych, nie wystartuję w wyborach parlamentarnych
— oświadczył. Jak dodał, jeśli władzę w kraju przejmie po wyborach opozycja, to sam odejdzie ze stanowiska.
Nie odcinam się od polityki, nie jestem bezpartyjnym fachowcem. (…) Bliżej mi do biznesu, ale jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości i nie będę tego ukrywał
— dodał.
BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) – joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc – 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR – małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE – ma powstać w Polsce do końca dekady.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
— Daniel Obajtek wygrywa w sądzie z „Newsweekiem”! Gazeta musi sprostować szereg nieprawdziwych informacji dot. fuzji Orlen-Lotos
— Miliardowe wsparcie USA dla projektu atomowego Orlenu! Wkrótce wstępne lokalizacje da reaktorów BWRX-300 w Polsce
— Prezes Obajtek: Wypowiedzieliśmy ostatni kontrakt na dostawę ropy z Rosji. Mogliśmy to zrobić bez kar umownych
— Obajtek: W Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie. To rezultat budowy przez Orlen koncernu multienergetycznego
rdm/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS