A A+ A++

Za atak słowny lub fizyczny na kierowcę autobusu transportu zbiorowego można trafić do więzienia nawet na 3 lata. Sejm przyjął ostatnio nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, w której osoba wykonująca przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym korzysta z ochrony jak funkcjonariusz publiczny.

W ostatni piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, w którym zdecydowano, że kierowca autobusu komunikacji zbiorowej, a więc miejskiej i tej organizowanej przez samorządy, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego. Po wejściu w życie przepisów, a ma to nastąpić 14 dni od opublikowania, każdy rodzaj agresji wobec kierowcy będzie ścigany z mocy prawa. 

„Art. 49a. Osoba wykonująca przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym, z wyłączeniem transportu kolejowego, podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, 1726, 1855, 2339 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289).” – mówi znowelizowany przepis.

Szczególna ochrona prawna funkcjonariusza publicznego wyraża się w tym, że określone zachowanie sprawcy przestępstwa wobec funkcjonariusza publicznego jest zagrożone karą surowszą niż analogiczne zachowanie się sprawcy wobec innych podmiotów. Przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej popełnione wobec funkcjonariusza publicznego w czasie wykonywania przez niego obowiązków służbowych zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 i ścigane jest z urzędu (art. 222 kk). Zgodnie z tym za naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. 

Natomiast „kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku” (art 226 kk).

– Od kilku lat takie sytuacje w Łomży prawie się nie zdarzają – mówi Janusz Nowakowski, prezes miejskiego MPK. – Od kilkunastu lat w autobusach jest monitoring wizyjny i dźwiękowy. Sprawcę każdego takiego incydentu w autobusie możemy zidentyfikować, a materiały przekazać policji. 

Prezes Nowakowski uważa, że ustawa potrzebna i chwali przyjęte w niej rozwiązania, choć w Łomży monitoring, kultura i wychowywanie przez lata dają także dobre rezultaty.

Kto jeszcze może korzystać z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego wyjaśnia serwis Zielona Linia:

  • ratownik medyczny udzielający medycznych czynności ratunkowych lub świadczeń opieki zdrowotnej,
  • lekarz udzielający świadczeń w ramach pomocy doraźnej oraz który wykonuje zawód w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie,
  • pielęgniarka i położna podczas i w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych,
  • osoba udzielająca pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy,
  • pracownik socjalny, zgodnie z art. 121 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej,
  • nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych,
  • asesor komorniczy, gdy pełni zlecone mu obowiązki zastępcy komornika, bądź prowadzi zlecone mu czynności egzekucyjne w trybie art. 138 ustawy o komornikach sądowych,
  • rachmistrz spisowy w czasie wykonywania obowiązków związanych z narodowym spisem powszechnym,
  • sołtysi, przewodniczący zarządów osiedli i dzielnic,
  • pracownicy Poczty Polskiej podczas wykonywania czynności służbowych,
  • pracownicy ochrony wykonujący zadania ochrony obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie,
  • adwokat, zgodnie z ustawą – Prawo o adwokaturze,radca prawny, zgodnie z ustawą o radcach prawnych,
  • komisarze wyborczy, członkowie Państwowej Komisji Wyborczej, okręgowych, rejonowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz urzędnicy wyborczy,członkowie obwodowych komisji wyborczych w trakcie: przebywania w lokalu wyborczym, czynności podejmowanych przez obwodową komisję wyborczą oraz przygotowań do prac obwodowej komisji wyborczej,
  • pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, chyba że pełnią wyłącznie czynności usługowe,
  • operator numerów alarmowych, starszy operator numerów alarmowych, koordynator oraz koordynator-trener podczas pełnienia obowiązków służbowych.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Bieszczadach „motocykle są wszędzie”. Patrz w lusterka! (FOTO)
Następny artykułRight Now with Ann Vandersteel: Russia-Ukraine War is part of global “Game of Thrones” – Brighteon.TV