A A+ A++

Medycy powołują Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta. W ramach jej działalności eksperci, w formie dialogu chcą rozmawiać o skutecznych rozwiązaniach legislacyjnych w zakresie zagadnień ujętych, w odrzuconej przez Sejm w piątek, ustawie o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta.

14 kwietnia Sejm odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Do przegłosowania ustawy zabrakło jednego głosu.

Przeciwko projektowi opowiadali się medycy. Związki; lekarzy, diagnostów, fizjoterapeutów oraz pielęgniarek i położnych stanowczo sprzeciwiali się zapisom zawartym w ustawie, szczególnie tym dotyczących; obligatoryjnego systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych w obliczu odpowiedzialności karnej medyka za błąd medyczny.

Sejm odrzucił ustawę o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Zabrakło 1 głosu

W poniedziałek w Warszawie Porozumienie Organizacji Lekarskich, w którego skład wchodzą przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej, Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia “Porozumienie Zielonogórskie”, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienia Rezydentów OZZL, zapowiedziało powołanie Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta.

– Jako Porozumienie Organizacji Lekarskich cieszymy się, że parlamentarzyści przekonali się, iż ustawa o jakości w takim kształcie nie powinna wejść w życie – komentował w poniedziałek prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Łukasz Jankowski.

Podkreślił przy okazji, że lekarze są “za jakością w ochronie zdrowia, ale przeciwko wadliwej ustawie”. Dodał, że odrzucenie ustawy w Sejmie, otwiera furtkę dla środowiska medycznego, do kontynuacji – jak do tej pory – jednostronnego dialogu.

Przewodnicząca Ogólnopolskiej Organizacji Związków Zawodowych Lekarzy, Grażyna Cebula-Kubat podkreślała podczas spotkania, że nie można mówić o ustawie o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia dla pacjentów, bez gwarancji bezpiecznych warunków pracy dla personelu medycznego.

– Od kilkunastu lat prosimy ministerstwo, by usiadło z nami do wypracowania minimalnych norm zatrudnienia lekarzy. Te normy powinny zlikwidować patologię pozostawiania zbyt wielu pacjentów pod opieką, często jednego lekarza, czasami nawet rezydenta, który pod opieką ma nawet kilkuset pacjentów. Tak na przykład jest w psychiatrii. A równolegle, odwiedza inne oddziały i udziela konsultacji lekarskich – mówiła Grażyna Cebula-Kubat.

Są normy kontraktowania, które stanowią o minimum sprzętu i infrastruktury oraz dwóch etatach lekarza specjalisty – co jest potrzebne by placówka otrzymała kontrakt NFZ…. Jak dwóch lekarzy specjalistów zapewni ciągłą opiekę zdrowotną pacjentom przez 30 dni? – pytała.

Lekarze chcą, by ustawa nie była rozpatrywana na tle politycznym, a merytorycznym, przy współpracy ze środowiskiem lekarskim.

– Ważna sprawa jak jakość w ochronie zdrowia i bezpieczeństwo pacjenta jest w tej chwili rozpatrywana w Sejmie jako zwykła, polityczna sprawa. Z naszego punktu widzenia, mówimy o tym, by sprawy związane z jakością stały się powszechne. Jeżeli rozmawiamy o ustawie o jakości, to my mówimy o konkretnych procedurach, standardach. Konsensus byłby dla nas i pacjentów bardzo istotny – mówił przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego, Jacek Krajewski.

– Wszyscy wiedzą, że jest to batalia polityczna, a chcemy wyrwać ze szponów politycznych tę ustawę. Do tego w jakiej formie ma zostać przyjęta ustawa o jakości, potrzebny jest dialog. Chcemy by stało się to jak najszybciej, ale winno być to zrobione dobrze. Z udziałem stron zainteresowanych osób – mówił przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, Sebastian Goncarz. 

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zebrało ponad 20 tys. podpisów pod petycją do Andrzeja Dudy w sprawie zawetowania ustawy (na wypadek, gdyby ta została przegłosowana w Sejmie).

-Pod petycją można było dodać komentarz. Większość z nich wskazywało na to, że zabrakło dialogu. W procesie tworzenie ustawy o jakości, która będzie akceptowalna przez wszystkie strony i uczestników ochrony zdrowia ważne jest, by wysłuchać wszystkich obaw ze strony; lekarzy, pacjentów, personelu pomocniczego… – mówił  Sebastian Goncarz. 

Pierwsze posiedzenie w ramach Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta zaplanowano 10 maja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłókniarz nie zachwyca na początku sezonu. Co dolega Kacprowi Worynie? [ANALIZA]
Następny artykułKupujesz bułki w Biedronce? Te dwie omijaj szerokim łukiem