A A+ A++

Pod gruzami budynków ostrzelanych w piątek przez rosyjskie wojsko w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy jeszcze są ciała ofiar – poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, tylko w wyniku tego jednego ataku zniszczonych i uszkodzonych zostało ponad 50 budynków mieszkalnych. 11 osób zginęło, a ponad 20 jest rannych. Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapewnił, że “nic nie zmieni” planów kontrofensywy armii ukraińskiej na froncie. Wyraził przekonanie, że rozpocznie się ona w najbliższym czasie. Najważniejsze wydarzenia związane z 416. dniem wojny zbieraliśmy w relacji z 15.04.2023.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Francja zawsze stała po stronie sądów ukraińskich i międzynarodowych, by żadna zbrodnia popełniona w ramach rosyjskiej agresji nie pozostała bezkarna – powiedział prezydent Emmanuel Macron w sobotę podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim – podał Pałac Elizejski.

Prezydenci powtórzyli “sprzeciw wobec jakiegokolwiek użycia broni jądrowej i ich przywiązanie do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności dotyczącego ochrony infrastruktury i ludności cywilnej, przede wszystkim dzieci” – podał Pałac Elizejski w komunikacie prasowym.

Prezydent Macron stanowczo potępił egzekucję ukraińskiego jeńca wojennego, którego przerażające nagranie krąży w internecie – dodano. 

Prezydent Francji zapytał prezydenta Ukrainy o bieżącą sytuację w kraju i zapewnił o zaangażowaniu Francji we wspieranie Ukrainy pod względem wojskowym, humanitarnym i gospodarczym w celu przywrócenia jej suwerenności i integralności terytorialnej – napisano.

Pod gruzami budynków ostrzelanych w piątek przez rosyjskie wojsko w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy jeszcze są ciała ofiar – poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, tylko w wyniku tego jednego ataku zniszczonych i uszkodzonych zostało ponad 50 budynków mieszkalnych, w tym ponad 30 wielorodzinnych.

Prezydent poinformował o 11 zabitych – wśród których jest dwuletni chłopiec – i ponad 20 rannych. Według lokalnych władz liczba rannych sięgnęła 23.

“Dziś opublikowane zostały kolejne dwa dekrety sankcyjne, odnoszące się do osób i firm, które są współodpowiedzialne za rosyjski terror albo mu pomagają. To m.in. sankcje na osoby, które propagują państwo-terrorystę pod przykrywką sportu. Na osoby, które są związane z przedstawicielami władz. Odrębna część to firmy IT, które sponsorują terror i dają cyfrowe możliwości do kontynuowania agresji” – przekazał na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

“Sankcyjny nacisk na wszystkich, którzy są winni tej agresji, blokada ich aktywów i możliwości na poziomie całego świata, to samoobrona świata przed wszelkimi innymi możliwościami agresji” – dodał ukraiński przywódca. 

Wcześniej opublikowano dwa dekrety prezydenta. Pierwszy nakłada sankcje na 87 osób fizycznych, w większości rosyjskich sportowców. Na liście są też obywatele Białorusi i Ukrainy. Zgodnie z drugim dekretem sankcje nałożono na 351 osób fizycznych i 254 prawne, w tym np. rosyjską firmę Yandex. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem, z którym omówił m.in. niedawną wizytę francuskiego przywódcy w Chinach.

Zełenski napisał w mediach społecznościowych, że przeprowadził z Macronem “prawie 1,5-godzinną” rozmowę, w toku której wyraził mu wdzięczność za potępienie “okropnej, nieludzkiej kaźni ukraińskiego wojskowego przez rosyjskich zbrodniarzy wojennych”.

W atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmucie toczą się krwawe walki, bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach – powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy Serhij Czerewaty.

Do 11 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk, gdy spod gruzów zrujnowanego bloku wydobyto ciała dwojga mieszkańców – poinformowały służby ratownicze. Rannych jest 21 osób.

Jak podała agencja Ukrinform, ciała dwóch osób wydobyto spod gruzów pięciokondygnacyjnego domu mieszkalnego. Wcześniej informowano, że trwa akcja ratunkowa i pięć osób wciąż jest zaginionych.

Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy specjalnym dekretem zakazało swoim sportowcom udziału w rywalizacji z rosyjskimi i białoruskimi zawodnikami. Dokument opublikował w mediach społecznościowych mistrz olimpijski w zapasach i poseł Żan Bełeniuk.

Dekret ma zostać wprowadzony w życie w celu “wzmocnienia środków zapobiegających propagandowej agresji wojskowej” ze strony Rosji na Ukrainę w sporcie międzynarodowym.

Systemy przeciwrakietowe Patriot trafią na Ukrainę “po Wielkanocy” – oświadczył rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Nie podał dokładniejszego terminu; Wielkanoc prawosławna przypada w tym roku 16 kwietnia.

Ihnat pytany o konkretny termin otrzymania zestawów odparł, że nikt nie może go teraz wskazać. Dodał, że o działaniu na Ukrainie systemów Patriot wszyscy dowiedzą się, gdy strącony zostanie pierwszy samolot rosyjski. Wypowiedź rzecznika przekazał portal Polityka Strany. 

Prezydent Wołodymyr Zełenski na początku br. powiedział, że jego kraj ma zagwarantowane trzy baterie Patriot i zapowiedział dalsze wzmocnienie obrony powietrznej.

Prawosławna Wielkanoc na froncie:

Szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zaapelował do Władimira Putina o ogłoszenie końca “specjalnej operacji wojskowej” w Ukrainie. Jak stwierdził, osiągnięte już efekty można przedstawić jako sukces. 

Zobacz również:

Prigożyn zaapelował do Putina o zakończenie wojny. “Cele osiągnięte”

Prigożyn zaapelował do Putina o zakończenie wojny. "Cele osiągnięte"

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapewnił, że “nic nie zmieni” planów kontrofensywy armii ukraińskiej na froncie. Wyraził przekonanie, że rozpocznie się ona w najbliższym czasie. Naszym celem jest zwycięstwo i wyzwolenie terytoriów ukraińskich w granicach z 1991 roku – powiedział Szmyhal.

Szef ukraińskiego rządu wypowiadał się dla mediów podczas wizyty w Waszyngtonie; jego wypowiedź przekazała w sobotę ukraińska agencja UNIAN. Zaznacza ona, że premier komentował pogłoski, iż Pentagon ma wątpliwości co do sukcesu kontrofensywy ukraińskiej.
Szmyhal zapewnił, że USA “absolutnie popierają” Ukrainę i wyraził przekonanie, że “kontrofensywa rozpocznie się już w najbliższym czasie”. 

Rosyjska ustawa ustanawiająca jednolity rejestr osób zdatnych do służby wojskowej nie zapowiada teraz nowej mobilizacji; przyjęto ją z myślą o przyszłości, bo Rosja spodziewa się długotrwałego konfliktu na Ukrainie – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że najważniejszym skutkiem przyjętej 11 kwietnia przez Dumę Państwową ustawy jest to, iż w przyszłości władze będą mogły doręczać dokumenty powołania do wojska drogą elektroniczną, a nie listowną, co usunie przeszkodę, która wcześniej pozwalała niektórym na uniknięcie poboru. Ponieważ dane osób powoływanych są obecnie cyfrowo powiązane z innymi usługami świadczonymi internetowo przez państwo, prawdopodobne jest, że władze będą karać osoby uchylające się od poboru poprzez automatyczne ograniczanie praw pracowniczych i podróży zagranicznych.

Wśród tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossim było m.in. bezpieczeństwo elektrowni jądrowych na Ukrainie – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Spotkanie z dyrektorem generalnym MAEA odbyło się w piątek w siedzibie organizacji w Wiedniu, jako jeden z elementów wizyty prezydenta wraz małżonką w Austrii.

Na froncie na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie uderzają na czterech kierunkach; najcięższe walki toczą się teraz o dwa miasta w obwodzie donieckim: Bachmut i Marjinkę – poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

“Przeciwnik nadal koncentruje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach: Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Najzacieklejsze walki toczą się o Bachmut i Marjinkę. W ciągu minionej doby odparto 56 ataków wroga” – głosi komunikat na Facebooku. 

Sztab zapewnił, że natarcie rosyjskie w kierunku Łymanu (obwód doniecki), miasta na północ od Bachmutu, nie przyniosło skutku. W Bachmucie “trwają ciężkie walki” – relacjonuje sztab. Ukraińcy “odparli liczne ataki wroga” na Marjinkę, miasto niedaleko Doniecka.

Walki toczyły się w ciągu ostatniej doby wokół miejscowości otaczających Bachmut, Awdijiwkę i Łyman. Celem natarcia rosyjskiego w obwodzie donieckim jest zajęcie całego tego regionu Ukrainy, w którym ofensywa rosyjska utknęła jesienią 2022 roku. 

Odessa podpisała z Wenecją memorandum o współpracy w dziedzinie ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego – poinformował ukraiński portal ZN.

Memorandum zostało podpisane podczas oficjalnej wizyty w Odessie delegacji z Wenecji na czele z burmistrzem miasta Luigi Brugnaro. W listopadzie ubiegłego roku miasta podpisały Umowę o współpracy, mają status miast partnerskich.

Ukraina zapewniła sobie dodatkowe 5 miliardów dolarów na wsparcie toczącej się walki z Rosją podczas “owocnych spotkań” w Waszyngtonie w tym tygodniu – powiedział dziennikarzom premier Ukrainy Denys Szmyhal.

W Waszyngtonie premier Szmyhal spotkał się z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz najwyższymi urzędnikami amerykańskimi na marginesie wiosennych spotkań MFW i Banku Światowego, donosi Reuters.

Premier Ukrainy powiedział dziennikarzom, że podczas spotkań Ukraina otrzymała nowe deklaracje dodatkowego wsparcia ze Szwajcarii, Danii i wielu innych krajów, a także zgodę Boeinga na umorzenie ukraińskim firmom wcześniejszych zobowiązań w wysokości 200 milionów dolarów. Premier dodał, że Kijów spodziewa się większego wsparcia podczas zbliżającej się konferencji w Londynie.

Trwa akcja ratownicza w Słowiańsku w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie po raz kolejny ostrzelali budynki mieszkalne. Pod gruzami wciąż są ludzie. Do północy wydobyto spod gruzów dziewięć ciał, poinformowało pogotowie ratunkowe.

Późnym wieczorem ratownicy wydobyli spod gruzów ciało kobiety. Trwają poszukiwania kolejnych czterech osób – przekazała Weronika Bahal, rzeczniczka regionalnego państwowego ratownictwa medycznego. Liczba zabitych wzrosła do dziewięciu. Wśród ofiar jest wydobyte spod gruzów dwuletnie dziecko, które zmarło w karetce.

Rosjanie przeprowadzili atak na Słowiańsk w piątek ok. godz. 16 miejscowego czasu (15 w Polsce) siedmioma rakietami S-300. Uszkodzonych zostało pięć bloków mieszkalnych i pięć domów oraz inne okoliczne budynki, rannych zostało 21 osób, poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСША, Япония и Южная Корея планируют учения по противоракетной обороне для сдерживания угрозы со стороны КНДР
Następny artykułIllinois trucking company shuts down unexpectedly, leaving drivers stranded and unpaid