W części francuskiej Parku Miejskiego posadzono już kilkaset żółtych róż rabatowych (fresia) w obwódkach z cisa (hicksi). Krzewy cisa pochodzą z dywanu roślinnego na przebudowywanym obecnie placu Słowiańskim.
– Rośliny te zdecydowaliśmy się przenieść i wykorzystać na rabatach Ogrodu Francuskiego. Wykonaliśmy z nich bordiurę. Materiału nie wystarczyło na całkowite wypełnienie rabat dlatego utworzyliśmy geometryczne stanowiska z róży rabatowej w obwódkach z cisa „hicksi”. Żółta friesia (400 szt) została wysadzona na czterech stanowiskach, w środkowej części boskietu od strony alei Wodnej, zamykającego partery ogrodowe wokół zespołu fontann – mówi Henryka Zdziech, ogrodnik miejski.
Róża kwitnie od czerwca do jesieni, ma rewelacyjnie wybarwione na żółto kwiaty a niezaprzeczalnym atutem tej odmiany jest piękny zapach. Wprowadzenie róż w obwódkach z cisa rozjaśni rabatę co w istotny sposób podniesie walory wizualne tego fragmentu ogrodu. Grupa cisów kulistych wysadzona w narożnikach rabat zostanie uformowana na kule ale o zmniejszonych parametrach. Cięcia formujące cisów zostaną rozłożone czasowo do kolejnego sezonu wegetacyjnego, do uzyskania docelowej wysokości ok. 60 cm (harmonijnej wysokości całej rabaty).
Ogród Francuski to najbardziej ukwiecona część parku. Charakterystyczną cechą typowych ogrodów francuskich są geometryczne układy i regularność kompozycji, cechująca się osiowością i symetrią dwuboczną. Od wielu lat ten fragment legnickiego Parku Miejskiego jest utrzymywany zgodnie z powyższymi zasadami. Podporządkowane im są wszystkie nasadzenia roślinne, przebieg ścieżek i rozmieszczenie elementów małej architektury. Ścieżki mają przemyślany, dekoracyjny przebieg, który sam w sobie jest motywem zdobniczym założenia. Dominują kąty proste i układy geometryczne. Symetrycznie wytyczone ciągi piesze obwiedzione są niskimi żywopłotami.
Równocześnie z nasadzeniami w Ogrodzie Francuskim prowadzone są prace pielęgnacyjne zieleni tj. aeracja i wertykulacja trawników, formowanie cisów i bukszpanów w bordiurach, odsłonięcie i przycięcie bylin oraz wstępne przygotowanie podłoża pod wysadzenie kwiatów rabatowych.
– Podobnie jak w roku ubiegłym, po 15 maja rozpoczniemy wysadzenie kwiatów jednorocznych. W parku, w części Polany Angielskiej planujemy założenie łąki kwietnej. Aktualnie temat jest uzgadniany ze służbami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przypadku uzyskania akceptacji, już w czerwcu przystąpimy do założenia łąki kwietnej – dodaje pani ogrodnik miejski.
Galeria zdjęć
Powrót na listę aktualności
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS