A A+ A++

Cyklon tropikalny Ilsa uderzył w czwartek w australijski stan Australia Zachodnia, generując wiatr o prędkości przekraczającej 200 km/h. W momencie uderzenia w ląd Ilsa była cyklonem 5., najwyższej kategorii w skali australijskiej.

Cyklon tropikalny, który później otrzymał imię Ilsa, uformował się w środę 5 kwietnia nad wodami Morza Arafura w zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Przez kilka dni, podczas wędrówki na południowy-zachód, cyklon nie przybierał znacząco na sile. Wszystko zmieniło się we wtorek, kiedy Ilsa zaczęła się wzmacniać, osiągając pierwszą kategorię w skali australijskiej.

Dzięki sprzyjającym warunkom, m.in. wysokiej temperaturze powierzchniowej wody, cyklon zaczął gwałtownie intensyfikować i jeszcze tego samego dnia osiągnął 3. kategorię.

Zbliżając się do australijskiego wybrzeża, Ilsa nadal przybierała na sile – w środę osiągnęła czwartą kategorię, a w czwartek już piątą, najwyższą (odpowiednik czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona, której używa się w przypadku huraganów na Oceanie Atlantyckim – przyp. red.).

Tuż przed uderzeniem w ląd automatyczna stacja pogodowa na grupie atoli Rowley Shoals zarejestrowała poryw wiatru o prędkości 235 km/h.

Na wyspie Bedout zmierzono z kolei średnią 10-minutową prędkość wiatru, która wyniosła 218 km/h. To rekord – poprzedni, ustanowiony przez cyklon George w 2007 roku, wynosił 194 km/h.

Do uderzenia w ląd doszło w czwartek ok. godz. 18:00 czasu polskiego (piątek, północ czasu lokalnego), ok. 120 km na północny-wschód od miasta Port Hedland na północnym wybrzeżu stanu Australia Zachodnia.

Ilsa – jak się okazało – na szczęście szybko osłabła i nie spowodowała większych szkód. W miarę przemieszczania się nad Australią cyklon tropikalny będzie dalej tracił na sile, aż wkrótce całkowicie się rozproszy.

Lokalne władze poinformowały, że w niektórych miejscach zanotowano straty, ale nie było doniesień o ofiarach ani wezwań o pomoc. Żywioł ominął gęściej zaludnione rejony.

Ostatnim cyklonem piątek kategorii w skali australijskiej, który nawiedził Australię, był w 2021 roku Niran.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPRZEPIS na okonomiyaki. Japonia na talerzu tu i teraz!
Następny artykułWiększość młodych Polaków ma przekonania liberalne? Ten raport rozwiewa wiele wątpliwości