A A+ A++

13 kwietnia 2023 r. w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej minęło 80 lat od momentu ujawnienia informacji o odkryciu tysięcy ciał pomordowanych polskich oficerów. Z tej okazji na skwerze przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbyła się uroczystość, w trakcie której posadzone zostały dęby ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej związanych z regionem Pomorza i Kujaw.

– Pamięć o Katyniu i innych miejscach kaźni Polaków na Wschodzie przechowujemy w Toruniu z ogromnym bólem. Losy katyńczyków są bowiem esencją polskiego męczeństwa. Przywołujemy je dziś z tym większą siłą i współczuciem, wiedząc, że w Toruniu żyje wielu związanych z Rodziną Katyńską potomków wspominanych dziś ofiar. Wraz z nimi i z Państwem oddaję cześć tym, którym przed 80 laty odebrano życie na nieludzkiej ziemi. Wiemy, że to niepojęte ludobójstwo stało się potem częścią zawstydzających międzynarodowych sporów i przemilczeń, a w Polsce fundamentem bolesnego i trwającego przez całe dziesięciolecia PRL-u zakłamania. Dziś na szczęście znamy ich nazwiska. Każde z nich jest dla nas drogie i każde wymawiamy na tym toruńskim skwerze z najwyższym szacunkiem. Symbolem tej pamięci pozostanie już zapewne na zawsze szumiący las katyński, ale także przestrzelone czaszki czy obraz księdza kapelana Zdzisława Peszkowskiego, który podczas ekshumacji polskich oficerów na Wschodzie każdą z tych czaszek brał w swoje dłonie i błogosławił różańcem otrzymanym od Jana Pawła II. Te obrazy są wciąż bólem Polski. Te obrazy są także bólem całego Torunia. Mamy nadzieję, że ten ból będzie wciąż oczyszczał nas i sumienie świata. Wyrażamy te pragnienia 80 lat po sowieckiej zbrodni i ufamy, że w sile, w stabilności i w urodzie sadzonych dziś dębów zawsze będziemy w Toruniu odnajdywać ze swoimi dziećmi czy wnukami jednoczącą nas polską pamięć narodową. Myślę z czcią o każdej ofierze zbrodni katyńskiej. Tuż po świętach Wielkiejnocy powierzam ich łasce miłosiernego Stwórcy. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym w nadziei zmartwychwstania! – powiedział zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól.

Na uroczystość przybyli m.in. były wojewoda toruński Bernard Kwiatkowski, Piotr Skotnicki z Muzeum Katyńskiego w Warszawie, wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, żołnierze armii amerykańskiej, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, reprezentanci organizacji kombatanckich i organizacji pozarządowych – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Toruń Lesław Welker, płk. rez. Krzysztof Ziemkiewicz ze Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich, Alicja Siałkowska z Zarządu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Jan Myrcha – prezes Związku Sybiraków Oddział w Toruniu, wiceprezes Toruńskiego Rejonowego Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Czesław Tomaszewski, wiceprezes Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział Toruń Mariusz Mistrzak, nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu, I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, VI LO im. Zesłańców Sybiru w Toruniu, Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu, przedstawiciele X LO im. prof. Stefana Banacha w Toruniu i Katolickiego Liceum Akademickiego – Liceum Jagiellońskiego.

Podczas uroczystości posadzone zostały dęby ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej związanych z regionem Pomorza i Kujaw. Wśród nich było 12 leśników i drzewiarzy: Adam Loret – pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych, Bolesław Błażewicz – inspektor w Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Ignacy Nitkowski – pracownik działu urządzania lasu w Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Szczepan Łuczak – pracownik Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Franciszek Nowicki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniewowo, Sobiesław Mościcki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy, Rudolf Zacher – Nadleśniczy Nadleśnictwa Mestwinowo, Edmund Drecki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna, Tadeusz Miśko – Nadleśniczy lasów łabiszyńskich majątku Lubostroń, Władysław Kotula – Nadleśniczy Leśnictwa Rewirowego Hel, Edmund Wróblewski – właściciel tartaku w Brusach i Stanisław Zysnarski – właściciel tartaku w Rudzkim Moście k. Tucholi.

Dęby posadzone zostały w symbolicznym miejscu dawnego pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej na skwerze pomiędzy ul. Wały gen. Sikorskiego a Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Zdj. Agnieszka Bielecka

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkolenie e-learningowe „Ruch i zdrowe żywienie w szkole”. IV edycja.
Następny artykułObchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej