A A+ A++

Niemal 7 na 10 respondentów popiera wprowadzenie konieczności ujawniania średniego wynagrodzenia na tych samych stanowiskach w firmie, a 60 proc. uważa, że nierówne płace między płciami są istotnym problemem – wskazano w raporcie “Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji”.

Jawność wynagrodzeń. 7 na 10 respondentów popiera to rozwiązanie
Jawność wynagrodzeń. 7 na 10 respondentów popiera to rozwiązanie
fot. Arlington Research / / Unsplash

Jak wynika z badania, 81 proc. Polaków nie słyszało o dyrektywie UE o jawności wynagrodzeń. Jak stwierdzono w raporcie, głównym celem nowych regulacji jest zniwelowanie dysproporcji w zarobkach kobiet i mężczyzn oraz pomóc w zwiększeniu transparentności i zasad dotyczących wynagrodzeń dla wszystkich. Przekazano, że nowymi przepisami zajmuje się Rada Europejska, a kiedy dokument zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, prawo wejdzie w życie po 20 dniach. “Po zakończeniu tego procesu kraje członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie prawa krajowego do unijnych przepisów” – poinformowano.

Zgodnie z raportem, 77 proc. respondentów dobrze ocenia konieczność publikowania widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę, niemal 7 na 10 popiera wprowadzenie konieczności ujawniania średniego wynagrodzenia na tych samych stanowiskach w firmie, a 6 na 10 pozytywnie odbiera zakaz pytania kandydatów do pracy o ich obecne zarobki. “Ten ostatni zapis istnieje już w Kodeksie Pracy, a ustawa jedynie go umacnia” – zauważono.

Nierówne płace kobiet i mężczyzn

“Ponad połowa (60 proc.) ogółu respondentów uważa, że nierówne płace między płciami są w Polsce istotnym problemem. Tu ponownie widać dużą różnicę w postrzeganiu problemu wśród kobiet i mężczyzn – widzi go 72 proc. badanych pań i już zaledwie 49 proc. panów. 64 proc. badanych uważa, że ogólnie kobiety w Polsce powinny osiągać wyższe zarobki, niż obecnie – w tym 76 proc. kobiet i 51 proc. mężczyzn. 7 na 10 kobiet i 6 na 10 mężczyzn zgadza się z nałożeniem na pracodawcę obowiązku cyklicznego publikowania informacji ws. różnic w wynagrodzeniach ze względu na płeć” – przekazano w badaniu.

Jak wskazano, 50 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce istnieje wyższa różnica płac między kobietami i mężczyznami na podobnych stanowiskach, niż w innych krajach. “Z tym twierdzeniem zgadza się 59 proc. kobiet i – ponownie – znacznie mniej, bo 42 proc. mężczyzn” – poinformowano. Zwrócono uwagę, że zgodnie z danymi Eurostatu, w Polsce ta różnica wynosi 4,5 proc. w porównaniu do średniej unijnej na poziomie 13 proc.

Chcemy jawności płac

Zgodnie z badaniem, 46 proc. respondentów dostrzega, że pracodawcy wyraźnie częściej niż jeszcze kilka lat temu przedstawiają oferowane wynagrodzenie w ofertach pracy. Ponad 7 na 10 osób wskazuje, że te oferty pracy, w których są podane zarobki, bardziej zachęcają do aplikowania, a 49 proc. deklaruje, że ma dla nich znaczenie, jeśli pracodawca przedstawia poziom oferowanych zarobków dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak stwierdzono, “niemal 8 na 10 kandydatów lepiej ocenia wizerunek pracodawcy, który stawia na transparentność w tym zakresie”.

“Więcej niż połowa badanych (63 proc.) na portalach z ofertami pracy chętnie korzystałaby z filtrowania ogłoszeń tylko do tych, które oferują oczekiwane przez kandydata zarobki. To istotny czynnik, który może rzeczywiście usprawnić procesy rekrutacyjne” – oceniła, cytowana w analizie Agata Roszkiewicz z Pracuj.pl. Jej zdaniem z danych wynika, że aż 49 proc. osób wysłałoby swoją aplikację tylko na te oferty pracy, które mają podane widełki wynagrodzeń.

Jak zauważono, 53 proc. respondentów wskazuje, że jako dzieci nie mieli do czynienia z edukacją finansową w żadnej formie, a 41 proc. nie rozmawiało w domu rodzinnym otwarcie o zarobkach. 7 na 10 badanych zauważa brak powszechnej edukacji w tematyce zarobków.

“Niestety w tej chwili 57 proc. badanych Polaków deklaruje, że ich pracodawca nie edukuje pracowników w dziedzinie zarządzania finansami. Tego rodzaju wsparcie otrzymuje 18 proc. respondentów badania Pracuj.pl” – stwierdzono.

Zgodnie z badaniem, 52 proc. ankietowanych chętniej zaaplikuje na ogłoszenie, jeśli pracodawca w ramach pakietu benefitów zaoferuje kursy i szkolenia z zarządzania finansami osobistymi, a 45 proc. jeśli pracodawca oferuje bezpłatne porady wiarygodnego doradcy finansowego.

Jak stwierdzono, 49 proc. respondentów (51 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet) wysoko ocenia swoją wiedzę o tym, jak oszczędzać pieniądze z pensji. 8 na 10 badanych uważa, że istotne jest posiadanie poduszki finansowej, tj. zabezpieczenia finansowego na wypadek np. zwolnienia z pracy lub nieprzewidzianych dużych wydatków.

“Deklaracje wiedzy o oszczędzaniu nie mają jednak bezpośredniego odzwierciedlenia w stanie rzeczywistym. Mówiąc o poziomie posiadanych oszczędności, najwięcej osób deklaruje, że jeśli z dnia na dzień przestaną pracować, utrzymają się przez 1-2 miesiące (18 proc.). 17 proc. badanych oszczędności w takiej sytuacji wystarczą na 3-4 miesiące, ale niestety, porównywalna liczba osób – 16 proc. badanych – deklaruje, że w ogóle nie posiada oszczędności. 11 proc. badanych Polaków po ewentualnej utracie pracy utrzyma się przez ponad rok, a tyle samo osób przez mniej niż miesiąc” – przekazano w raporcie.

Badanie “Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji” przeprowadzono w marcu br. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 1470 Polaków w wieku 18-65, z czego 85 proc. to osoby pracujące, a 15 proc. osoby niepracujące. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających. (PAP)

ra/ amac/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIII Konkurs Wiedzy o Śląsku Wrocław. Czekają wyjątkowe nagrody!
Następny artykułZa chwilę rusza nabór do żłobków. Rekrutacja z wykorzystaniem systemu elektronicznego