A A+ A++

Region bełchatowski kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem wydobywczym i energetycznym. Nic dziwnego, to właśnie tutaj znajduje się największa w Europie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz elektrownia. To jednak wkrótce może się zmienić. Wszystko za sprawą planowanej transformacji regionu.

To będzie największy kompleks wypoczynkowy w centralnej Polsce

W miejscu wyrobisk górniczych na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów za kilkadziesiąt lat może powstać największy kompleks wypoczynkowy w centralnej części kraju. Turyści będą mogli wypoczywać… nad jeziorami. Sztucznie stworzone zbiorniki powstaną w miejscu wyrobisk górniczych, które zostaną całkowicie wypełnione wodą. Ten proces planowany jest na 2050 rok. 

Po napełnieniu wodą jeziora zajmą powierzchnię około czterech tysięcy hektarów. Ich głębokość wyniesie około 170 metrów, czyli o niemal 70 metrów więcej od najgłębszego w Polsce jeziora Hańcza.

Zobacz wideo
“NIEUSTANNIE: historia Michaela J. Foksa” [ZWIASTUN]

Chorwackie ceny jak w Irlandii? Tyle wydasz na wakacjach

Zbiorniki będą napełniane wodą stopniowo. “To kontrolowany sposób”

Przygotowania do stworzenia tego wyjątkowego miejsca trwają. Obecnie rozpoczął się kolejny etap formowania linii brzegowej. Jak podaje lodz.tvp.pl, poziom wody w zbiornikach będzie podwyższany stopniowo przez około dwadzieścia lat. 

Prowadzone obecnie prace na zwałowisku wewnętrznym Pola Bełchatów polegają na przemieszczaniu ogromnych ilości mas nadkładowych w celu nadania pożądanego kształtu dna i skarp docelowych zbiorników wodnych.

– wyjaśnia dyrektor bełchatowskiej kopalni Krzysztof Rośniak i dodaje:

Wypełnianie wyrobisk wodą realizowane będzie w sposób w pełni kontrolowany, a stateczność skarp będzie na bieżąco monitorowana. Zwierciadło wody w górotworze będzie podnoszone do odpowiedniego poziomu do czasu przygotowania drugiego wyrobiska – Pola Szczerców do napełniania wodą.

Wenecja, Plac św. MarkaWeneccy “Aniołowie dobrych manier” pilnują porządku wśród turystów

Sztuczne jeziora istnieją. Można zobaczyć je w naszym kraju

Sztuczne jeziora w miejscach wyrobisk już istnieją. W Polsce podobne zbiorniki wodne można spotkać m.in. w Tarnobrzegu na terenie dawnej kopalni odkrywkowej siarki, a jeziora powstałe po odkrywkach węgla brunatnego znajdują się w zagłębiu konińskim. Zbiorniki tego typu znajdują się także poza granicami naszego kraju w rejonie niemieckiego Goerlitz (jezioro Berzdorfer See). 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo Khan Academy sądzi o ChatGPT 4?
Następny artykułGościem Radia ZW była dyrektorka Szkół Katolickich SPSK w Wieluniu Anna Przybylska