Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
„Dziś uroczyście głosimy, że On, Pan naszego życia, jest «zmartwychwstaniem i życiem» świata (por. J 11, 25)” – mówił Papież z okazji Wielkanocy. Po Eucharystii celebrującej Paschę Chrystusa, czyli Jego przejście „ze śmierci do życia, z grzechu do łaski, z lęku do zaufania, z rozpaczy do komunii”, Franciszek wygłosił dziś specjalne błogosławieństwo Urbi et Orbi – Miastu i Światu, życząc wszystkim dobrych Świąt. We Mszy z Papieżem uczestniczyło 45 tys. osób.
Vatican News
Jak zauważył Papież, Jezus poprzez swoje zmartwychwstanie odmienił losy historii. Już nie zderzamy się w naszych problemach z murem śmierci, ale nasze nadzieje znajdują w Panu pomost do życia. „Droga ludzkości, począwszy od Paschy (…), przebiega szybciej” – powiedział Ojciec Święty.
Papież: wraz z Paschą ludzkość przyspiesza, bo widzi cel swojej podróży, Chrystusa
„Ukazują to nam swoim przykładem pierwsi świadkowie Zmartwychwstania. Ewangelie wspominają o dobrym pośpiechu, z jakim w dzień Wielkanocy «niewiasty pobiegły oznajmić to uczniom» (Mt 28, 8). A po tym, jak Maria z Magdali «pobiegła i przybyła do Szymona Piotra» (J 20, 2), Jan i sam Piotr «pobiegli obydwaj razem» (por. w. 4), aby dotrzeć do miejsca, gdzie Jezus został pogrzebany. A potem, w wieczór wielkanocny, spotkawszy Zmartwychwstałego na drodze do Emaus, dwaj uczniowie «w tej samej godzinie wybrali się» (Łk 24, 33) i pospieszyli kilka kilometrów pod górę i w ciemnościach, poruszeni nieposkromioną radością Paschy, która płonęła w ich sercach (por. w. 32) – zaznaczył Franciszek. – Jest to ta sama radość, z powodu której Piotr na brzegu Jeziora Galilejskiego na widok zmartwychwstałego Jezusa nie mógł pozostać w łodzi z innymi, lecz natychmiast wskoczył do wody, aby szybko popłynąć na Jego spotkanie (por. J 21, 7). Jednym słowem, w dzień Paschalny pielgrzymka przyspiesza i staje się wyścigiem, ponieważ ludzkość widzi cel swojej podróży, sens swojego przeznaczenia, Jezusa Chrystusa, i zostaje wezwana, by spieszyć na spotkanie z Nim, nadzieją świata.“
Papież wezwał więc, abyśmy także my w dzisiejszych czasach biegli ku temu spełnieniu, jakie oferuje nam Bóg w swoim Synu. Zapraszał do otwierania serc na nowość, na ludzkie braterstwo, na pokój i przezwyciężania w taki sposób podziałów oraz konfliktów. A ponieważ „na tej drodze jest jeszcze wiele potknięć”, Ojciec Święty zachęcał do wzywania pomocy Pana i sam się do Niego zaczął zwracać.
Papież: pomóż cierpiącym Ukraińcom, oświeć Rosjan, wspieraj mieszkańców Turcji i Syrii
„Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju, a naród rosyjski obdarz światłem paschalnym. Pociesz rannych i tych, którzy stracili w wojnie swoich bliskich, spraw, aby jeńcy mogli w zdrowiu, cało powrócić do swoich rodzin. Otwórz serca członków wspólnoty międzynarodowej, aby podjęła ona działania na rzecz zakończenia tej wojny i wszystkich konfliktów wykrwawiających świat, począwszy od wciąż czekającej na pokój Syrii – mówił Papież. – Wspieraj osoby dotknięte gwałtownym trzęsieniem ziemi w Turcji i w tejże Syrii. Módlmy się za tych, którzy stracili rodziny i przyjaciół oraz zostali bez dachu nad głową: oby otrzymali pocieszenie od Boga i pomoc od rodziny narodów.“
W szczególny sposób Franciszek polecił Panu Jerozolimę. Prosił o wznowienie dialogu między Izraelczykami a Palestyńczykami. Takie działania pomogą bowiem w osiągnięciu realnego pokoju na podzielonym konfliktami Bliskim Wschodzie.
Papież: pomóż wyjść z patowej sytuacji krajom pogrążonym w kryzysach i konfliktach
„Pomóż, Panie, Libanowi, wciąż poszukującemu stabilności i jedności, aby przezwyciężył podziały i aby wszyscy obywatele mogli współpracować dla wspólnego dobra tego kraju. Nie zapominaj o drogim narodzie tunezyjskim, zwłaszcza o młodzieży i o tych, którzy cierpią z powodu problemów społecznych czy gospodarczych, by nie tracili nadziei oraz współpracowali na rzecz budowy przyszłości pokoju oraz braterstwa – kierował swoje modlitwy Ojciec Święty. – Zwróć swoje spojrzenie na Haiti, od kilku lat mocno dotknięte poważnym kryzysem społeczno-politycznym i humanitarnym, a także wesprzyj wysiłki uczestników życia politycznego oraz wspólnoty międzynarodowej, żeby znaleźć rozwiązanie wielu problemów, które dotykają bardzo cierpiących mieszkańców tego kraju. Umocnij procesy na rzecz pokoju i pojednania podjęte w Etiopii i Sudanie Południowym oraz spraw, by ustały akty przemocy w Demokratycznej Republice Konga. Wspieraj, Panie, wspólnoty chrześcijańskie obchodzące dziś Wielkanoc w szczególnych okolicznościach, jak w Nikaragui czy w Erytrei, i pamiętaj o wszystkich, którym uniemożliwiono swobodne i publiczne wyznawanie wiary. Pociesz ofiary międzynarodowego terroryzmu, zwłaszcza w Burkina Faso, Mali, Mozambiku i Nigerii.“
Ojciec Święty wezwał wreszcie o łaskawe spojrzenie Boga na Birmę, które mogłoby przynieść pokój i pojednanie, a także sprawiedliwość dla umęczonego ludu Rohindża. Franciszek wyraził nadzieję, że ludzkość będzie pielgrzymować do Pana, korzystając z nadziei przynoszonej przez Paschę Chrystusa.
Papież: pociesz ofiary i pomóż zaprowadzić sprawiedliwość
„Pociesz uchodźców, deportowanych, więźniów politycznych i migrantów, zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych, a także wszystkich, którzy cierpią z powodu głodu, ubóstwa i zgubnych skutków handlu narkotykami, handlu ludźmi i wszelkich form niewolnictwa – powiedział Papież. – Natchnij, Panie, przywódców narodów, aby żaden mężczyzna ani żadna kobieta nie byli dyskryminowani i aby nie gwałcono ich godności; aby przy pełnym poszanowaniu praw człowieka i demokracji zostały uzdrowione te plagi społeczne, aby zawsze i wyłącznie dążono do dobra wspólnego obywateli i aby zapewniono bezpieczeństwo oraz niezbędne warunki do dialogu oraz pokojowego współżycia.“
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS