Prawosławni obchodzą dziś Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. W tym roku Święta Wielkanocne wypadają u nich tydzień po katolickich. Do uroczystego śniadania wierni zasiądą za tydzień.
REKLAMA
Niedziela Palmowa to jedno z dwunastu wielkich świąt, łączy się ściśle z dniem poprzedzającym – sobotą wskrzeszenia Łazarza. Te dwa dni stanowią okres przejściowy pomiędzy zakończonym w piątek Wielkim Postem, a rozpoczynającym się w jutro Wielkim Tygodniem. Kapłani przyodziani w zielone szaty liturgiczne, podczas Boskiej Liturgii święcą przygotowane palemki, wierni zaś zanoszą je do swoich domów i przechowują przez kolejny rok, jako symbol życia i zwycięstwa.
Palmy przynoszone do cerkwi są dużo skromniejsze od tych widywanych w kościołach katolickich. To zwykle świeże, zielone, najczęściej wierzbowe gałązki, przewiązane jedynie kolorowymi wstążkami, czasem z wpiętym naturalnym lub sztucznym kwiatem. Dopuszczalne jest też używanie kwitnących gałązek, np. forsycji.
Dziś takie święcenie odbyło się w cerkwi pw. św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Zazwyczaj bierze w niej udział wielu wiernych. Tak było i tym razem.
opr. (orj)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS