A A+ A++

W Szkole Podstawowej w Sosnówce 26 marca odbyła się 9. edycja Powiatowego Przeglądu Tradycji Wielkanocnych, którego organizatorami byli starosta bialski Mariusz Filipiuk, wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce Jolanta Mikulska.

Przegląd odbył się pod patronatem marszałka województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. W imprezie uczestniczyli liczni goście, m.in. posłowie, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński. Indywidualni wytwórcy rękodzieła oraz koła gospodyń wiejskich zaprezentowali szeroką gamę wyrobów nawiązujących do wieloletniej tradycji wielkanocnej, m.in. palmy, pisanki, domowej roboty wyroby wędliniarskie, cukiernicze, ciasta, miody, napoje owocowo-warzywne, domowe wina.

Komisja konkursowa, powołana przez dyrektor GOK, oceniła palmy, pisanki oraz stół wielkanocny, a przedstawiciele organizatorów wręczyli laureatom nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych (dzieci i młodzież oraz dorośli). Zgłoszono do konkursu łącznie 130 palm i pisanek oraz 5 stołów, przygotowanych przez: Koło Gospodyń Wiejskich Pohorylanki w Pogorzelcu w gminie Sosnówka, Koło Gospodyń Wiejskich w Horoszczynce w gminie Tuczna, Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowicy Dużej w gminie Tuczna, Koło Gospodyń Wiejskich w Łomazach i Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim.

Końcowa klasyfikacja w poszczególnych kategoriach

„Stół wielkanocny”: I miejsce – KGW Pohorylanki w Pogorzelcu, gm. Sosnówka; II miejsce – Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego, gm. Janów Podlaski; III miejsce – KGW w Dąbrowicy Dużej, gm. Tuczna.

„Palma tradycyjna w kategorii indywidualnej – dzieci i młodzież szkolna”: I miejsce – Olga Dąbrowska z Komarna, II miejsce – Magdalena Litwiniuk z Motwicy, III miejsce – Amelia Charecka z Sosnówki.

„Palma tradycyjna w kategorii grupowej – dzieci i młodzież szkolna”: I miejsce – Szkoła Podstawowa w Motwicy, II miejsce – Zespół Muzyczny ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Horodyszczu, III miejsce – brak.

„Palma tradycyjna w kategorii indywidualnej – dorośli”: I miejsce – Jadwiga Jaworska z Drelowa, II miejsce – Jadwiga Czmielewska z Zahorowa, III miejsce – Zofia Bobrycka z Janowa Podlaskiego.

„Palma tradycyjna w kategorii grupowej – dorośli”: I miejsce – zespół Na Swojską Nutę z Zahorowa, II miejsce – zespół Jarzębina z Zabłocia, III miejsce – Sołectwo Dębów.

„Pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną – dzieci i młodzież szkolna”: I miejsce – Julia Litwiniec z Piszczaca, II miejsce – Magda Kowalczuk z Sosnówki, III miejsce – Jakub Pawlukiewicz z Romaszek.

„Pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną – dzieci i młodzież szkolna”: I miejsce – Zuzanna Łuciuk z Rzeczycy, II miejsce – Marcel Wojciechowicz z Lipinek, III miejsce – Kacper Szudrowicz z Romanowa.

„Pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną – dorośli”: I miejsce – Marlena Charecka z Sosnówki, II miejsce – Teresa Matusiewicz z Janowa Podlaskiego, III miejsce – Teresa Pajnowska z Romaszek.

„Pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną – dorośli”: I miejsce – Anna Wróbel z Zahajek, II miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzylesiu, III miejsce – Eugenia Wasilewska z Konstantynowa.

Laureaci konkursów otrzymali nagrody rzeczowe lub pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.

Wydarzeniu towarzyszył jak co roku Przegląd Pieśni Wielkopostnych, do którego organizatorzy zaprosili solistów, chóry oraz zespoły dziecięce, ludowe i śpiewacze z powiatu bialskiego.

Wśród wykonawców można było usłyszeć: uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sosnówce, zespół ze Szkoły Podstawowej w Motwicy, zespół muzyczny z SP w Horodyszczu, skrzypaczki z mistrzem Zdzisławem Marczukiem, Natalię Raczkowską, zespół Jarzębina z Zabłocia, chór Echo Podlasia z Białej Podlaskiej, zespół śpiewaczy z Rozwadówki, zespół Polesie z Horodyszcza, zespół Pogodna Jesień z Konstantynowa, zespół Biesiadnicy z Żeszczynki, zespół Melizmat z Konstantynowa, Adama Jastrzębskiego z Terespola, zespół śpiewaczy Echo Polesia Klubu Seniora w Terespolu, zespół Na Swojską Nutę z Zahorowa, zespół Sąsiadeczki z Kobylan, zespół Zielona Kalina z Piszczaca i zespół ludowy Marysieńki ze Starych Szpaków.

W trakcie imprezy prowadzony był tradycyjnie kiermasz, na którym prezentowano i sprzedawano wyroby o charakterze wielkanocnym.

Adam Jastrzębski, JK

zdjęcia Adam Jastrzębski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInnowacyjne projekty docenione
Następny artykułEcha wywiadu Świątek dla BBC