O przedemerytalnym okresie ochronnym mówi art. 39. Kodeksu pracy [Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym], który zakłada:
“Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.
Przedemerytalna ochrona pracownika to kilka lat bezpieczeństwa. Jednak nie dla wszystkich
Są jednak sytuacje, w których osoba znajdująca się w wieku predysponującym do okresu ochronnego, mimo wymienionej wyżej zasady, może stracić zatrudnienie. Dzieje się tak w przypadku:
- Ogłoszenia upadłości i likwidacji pracodawcy;
- Zwolnienia dyscyplinarnego;
- Gdy pracownik uzyska prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Kogo obejmuje okres ochronny przed emeryturą? Te umowy nie gwarantują ochrony
Przedemerytalna ochrona pracownika, zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy dotyczy osób, które za 4 lata osiągną wiek emerytalny, a więc:
- kobiet, które ukończyły 56 rok życia (aktualnie wiek emerytalny dla kobiet w Polsce to 60 lat)
- mężczyzn, którzy ukończyli 61 rok życia (aktualnie wiek emerytalny dla mężczyzn w Polsce to 65 lat).
Należy pamiętać jednak, że aby zostać objętym przedemerytalnym okresem ochronnym, wymagany jest odpowiedni staż pracy, umożliwiający uzyskanie prawa do emerytury. Obecnie wynosi on:
- 20 lat dla kobiet;
- 25 lat dla mężczyzn.
Jednocześnie trzeba wiedzieć, że okres ochronny przed emeryturą dotyczy tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony. Jednak jeśli umowa na czas określony wygasa wcześniej, to ochrona przedemerytalna nie obowiązuje.
Przedemerytalny okres ochronny nie dotyczy zatem osób, które:
- pracują zatrudnione na umowę o dzieło,
- pracują zatrudnione na umowę zlecenie,
- zatrudnione w ramach innych umów dotyczących współpracy.
Okres ochronny przed emeryturą, a wynagrodzenie. Czy możliwa jest obniżka pensji?
Zapisy Kodeksu Pracy gwarantują osobom w okresie przedemerytalnym odpowiednią wysokość wynagrodzenia. Pracownikowi w tym okresie nie można zmienić i zmodyfikować umowy na warunki gorsze niż dotychczas. Są jednak sytuacje, w których ochrona ta nie działa.
Warunki pracy lub płacy można wypowiedzieć pracownikowi przed emeryturą, kiedy:
- wprowadzono nowe zasady wynagradzania dotyczące ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy;
- stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania. Jeśli w takiej sytuacji pracownik nie uzyskał prawa do renty, pracodawca może zaproponować mu inne stanowisko, odpowiednie do jego schorzenia, bądź niewymagające uprawnień.
Jak wyliczyć okres ochronny przed emeryturą?
To proste. Jak pisaliśmy wyżej, wiek emerytalny w Polsce wynosi aktualnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Przedemerytalna ochrona pracownika zaczyna obowiązywać równe 4 lata wcześniej. Zatem momentem, kiedy przedemerytalny okres ochronny zaczyna obowiązywać, są 56 urodziny w przypadku kobiet i 61 w przypadku mężczyzn.
Jednak warto mieć świadomość, że pracodawca może wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę nawet jeden dzień przed terminem, w którym pozostaną równe cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. “Jest to zgodne z przepisami i nie ma tutaj znaczenia, że okres wypowiedzenia zakończy się już w czasie, w którym obowiązywałby okres ochronny przed emeryturą” – informuje interviewme.pl.
Źródło: sip.lex.pl/ interviewme.pl/
Posłuchaj:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS