W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdą się dane o inflacji w USA. Analogiczna publikacja GUS-u powinna wzbudzić największe zainteresowanie w Polsce.
Poniedziałek, 10 kwietnia
W Poniedziałek Wielkanocny giełdy w Europie, w tym Warszawie, pozostaną zamknięte. Handel zostanie za to wznowiony na Wall Street.
Wtorek, 11 kwietnia
We wtorek do akcji wrócą inwestorzy z GPW. Natomiast kalendarz makro również świeci pustkami. Na tym tle wyróżnią się dane o inflacji w Chinach oraz sprzedaży detalicznej w Unii Europejskiej.
Środa, 12 kwietnia
W środę światło dzienne ujrzą kluczowe dane makro tygodnia – odczyt inflacji CPI w USA za marzec. Ekonomiści oczekują spowolnienia dynamiki wzrostu cen w porównaniu do 6 proc. w lutym. Inwestorzy będą szacować wpływ publikacji na decyzję władz Rezerwy Federalnej. Członkowie FOMC zbiorą się w dniach 2-3 maja. Obecnie z wyceny kontraktów na rynku terminowym wynika, że inwestorzy są wyjątkowo niepewni wyniku majowego głosowania – prawdopodobieństwo podwyżki o 25 pb. jest minimalnie wyższe niż utrzymania stóp procentowych.
Tego dnia dane o inflacji przedstawią również Węgrzy, borykający się z najszybszym wzrostem cen w Unii Europejskiej. Z kolei decyzję ws. polityki pieniężnej ogłoszą władze banku centralnego Kanady.
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Wyniki finansowe za 2022 r. opublikuje GPW.
Czwartek, 13 kwietnia
W czwartek w kalendarzu makro zrobi się tłoczno, choć waga danych nie będzie przytłaczająca. Zainteresowani mogą zerknąć na statystki handlu zagranicznego Chin, PKB i produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, finalny odczyt inflacji konsumenckiej w Niemczech i wskaźnik dla Czech, produkcji przemysłowej w UE oraz inflacji producenckiej w USA. Narodowy Bank Polski przedstawi bilans płatniczy za luty.
Raport wynikowy przekaże Wirtualna Polska.
Piątek, 14 kwietnia
W piątek poznamy pełne dane o marcowej inflacji CPI w Polsce. Według wstępnego szacunku roczna dynamika wzrostu cen nad Wisłą wyraźnie wyhamowała – do 16,2 proc. z 18,4 proc. w lutym – ale była to przede wszystkim zasługa efektu bazy. W ujęciu miesięcznym nadal przekraczała 1 proc.
Poziom inflacji będą również raportowały tego dnia inne urzędy statystyczne z Europy. Tymczasem z USA napłyną statystyki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, a także wstępny Raport Uniwersytetu Michigan.
Za sprawą dużych banków na Wall Street rozkręci się sezon wyników za I kwartał. Raporty opublikują m.in. JP Morgan, Wells Fargo, BlackRock i Citigroup. Na polskim podwórku CCC przekaże wyniki za 2022 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS