Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie zmiany mogą czekać przedsiębiorców w 2023 roku
- Jakie działania są podejmowane w zakresie compliance przez Unię Europejską
- Na co już w 2023 roku warto przygotować przedsiębiorstwa
Na dzień dzisiejszy wydaje się, że rok 2023 roku dla obszaru compliance będzie przede wszystkim rokiem przygotowań pod zmiany zaplanowane na lata kolejne.
W nowym roku w dalszym ciągu pod znakiem zapytania stoją przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Wskazana dyrektywa zobligowała Państwa członkowskie do wprowadzenia nowych przepisów dotyczących tzw. ochrony sygnalistów do dnia 17 grudnia 2021 roku, natomiast polski ustawodawca nieśpieszno działa w tym zakresie. Na dzień dzisiejszy projekt jest na etapie rządowej legislacji i nie jest znany ostateczny kształt ustawy w tym zakresie.
Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary
Przestój w procesie legislacyjnym spotkał również projekt ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Ostatnie prace rządowe miały miejsce 28 listopada 2022 roku kiedy to została wprowadzona ostatnia (na razie) zmiana w projekcie. Z uwagi na powyższe, tak samo jak w przypadku ustawy o ochronie sygnalistów, ostateczny kształt ustawy nie jest jeszcze znany, natomiast prawdopodobnie zaproponowane zmiany będą obejmować likwidację zasady, że podmiot zbiorowy podlega odpowiedzialności dopiero po wydaniu prawomocnego wyroku lub orzeczenia, potwierdzającego fakt popełnienia przestępstwa, zmianę definicji podmiotu zbiorowego (podmiotem zbiorowym będzie wówczas duży podmiot zatrudniający powyżej 500 pracowników albo osiągający obrót powyżej 100 mln euro oraz których głównym celem ustawowym lub statutowym nie jest prowadzenie działalności gospodarczej. Wysoce prawdopodobne jest również, że nowe przepisy będą przewidywać możliwość zwolnienia podmiotu zbiorowego od odpowiedzialności, w przypadku gdy obowiązane organy i osoby uprawnione do działania w imieniu lub w interesie tego podmiotu zachowały należytą staranność wymaganą w danych okolicznościach.
Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju
Rok 2023 będzie również czasem konsultacji legislacyjnych i implementacji dyrektywy CSRD do prawa krajowego. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 roku w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju znacząco rozszerzyła krąg podmiotów zobowiązanych do raportowania niefinansowego. Warto zwrócić uwagę, że dyrektywa CSRD, obok wciąż opracowywanej dyrektywy w sprawie należytej staranności (CSDD), jest jednym z filarów unijnej polityki w obszarze środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego (ESG). W pierwszej kolejności raport przedstawią po raz pierwszy (za rok obrotowy 2024) największe podmioty, które już obecnie raportują tzw. informacje niefinansowe na podstawie ustawy o rachunkowości, natomiast w najbliższych latach obowiązki wynikające z dyrektywy CSRD obejmą, stopniowo, wszystkie duże przedsiębiorstwa.
Akt o usługach cyfrowych
Przedsiębiorcy z obszaru nowych technologii powinni wykorzystać bieżący rok na przygotowanie działalności do wymogów wprowadzanych rozporządzeniem i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 roku w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (akt o usługach cyfrowych) czyli tzw. rozporządzenie DSA. Zmiany będą dotyczyć szeroko rozumianej kategorii dostawców usług pośrednich i hostingowych (np. platform zakupowych, sklepów z aplikacjami mobilnymi), aby finalnie móc stworzyć bezpieczne, przewidywalne i godne zaufania środowisko internetowe.
Przedsiębiorcy będą zobowiązani uwzględnić obowiązki nałożone przez DSA w regulaminach korzystania z usług i w wymogach wobec korzystających z nich przedsiębiorców najpóźniej do 17 lutego 2024 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS