Casper Ruud miał bardzo trudny początek sezonu 2023, ale będzie chciał wrócić do wygrywania na kortach ziemnych.

Korty ziemne są najbardziej utytułowaną nawierzchnią dla Norwega, który wygrał osiem ze swoich dziewięciu tytułów na czerwonej cegle. Po przegraniu sześciu z pierwszych jedenastu meczów, które rozegrał w 2023 roku, Ruud ma silne postanowienie przełamać złą passę właśnie w Estoril Open w Portugalii.

Rozstawiony z „jedynką” w turnieju rangi ATP 250, w drugiej rundzie wpadł na Joao Sousę. Portugalczyk pokonał w pierwszej rundzie Giulio Zeppieriego. Obaj spotkali się wcześniej trzy razy, a Ruud wygrał wszystkie mecze.

Portugalczyk chciał wykorzystać wsparcie kibiców gospodarzy na swoją korzyść, podczas gdy numer 5 na świecie chciał zbudować swoją pewność siebie, pokazując swoje cechy na kortach ziemnych. Ale Sousa zaczął znacznie lepiej w pierwszym secie.

Przełamał serwis przeciwnika i nigdy nie oglądał się za siebie. Po odebraniu serwisu Ruuda w piątym gemie, Sousa wygrał wszystkie pozostałe gemy serwisowe, nie tracąc więcej niż jednego punktu w każdym z gemów, wygrywając pierwszego seta 6-4.

Ale Ruud nie poddawał się. Był lepszym graczem w długich gemach w drugim secie, a po dwukrotnym przełamaniu przeciwnika Norweg doprowadził do trzeciego seta, wygrywając drugiego 6-2.

Kontynuował na tym samym poziomie również trzeciego seta budując szybką przewagę. Po dwóch godzinach i 15 minutach Ruud wygrał mecz 4-6, 6-2, 6-2 i awansował do ćwierćfinału Estoril Open 2023, w którym zmierzy się z piątym rozstawionym Sebastianem Baezem, który jest obrońcą tytułu.