Ogrzewanie? Tylko pompa ciepła lub kocioł na pellet! Dlaczego?
Przypomnijmy, kilka dni temu alarmowaliśmy Was, że zbliża się termin wymiany kotłów węglowych w wieku 5-10 lat. Trzeba to zrobić do końca tego roku, ale nie warto z tym zwlekać. Piotr Holdenmajer ostrzegał przed sytuacją z 2021, kiedy to mieszkańcy Rybnika i regionu „obudzili” się z wymianą i mieli problem z dodzwonieniem się do monterów »W tym roku trzeba wymienić 10-letnie kotły. Ekspert: zróbcie to szybciej, bo będzie szaleństwo«
Tym razem rozmawiamy z naszym ekspertem z firmy 499.pl o pompach ciepła i kotłach na pellet. Zarówno jedno, jak i drugie źródło ogrzewania potrzebują prądu. Ten natomiast podrożał. Mimo to cena pelletu spadła z 3 tys. do 1,5 tys. złotych. Wygląda na to, że unormuje się na obecnym poziomie.
Jak już wiecie, kocioł na pellet najlepiej montować w starych, ponad 20-letnich domach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Pompa ciepła może ogrzać wodę do kaloryferów/podłogówki do maks. 60 stopni Celsjusza. Więcej ciepła nie wyprodukuje. Najtaniej natomiast pracuje do 45 stopni.
Jeżeli mamy dom z dużymi ubytkami ciepła, to ekonomicznie pompa ciepła się nam nie zda, bo ubytki nadrabiać będzie grzałkami. Dlatego w starszych budynkach pasuje pellet. Montaż takiego kotła plus modernizacja instalacji to koszt około 30 tys. złotych. Ich ceny obniżyły się o jakieś 3 tys. zł, czyli około 15%. Promocje pomału się kończą, ale to dobry moment, by teraz kupić kocioł, a zamontować możemy go w lecie – wyjaśnia Piotr Holdenmajer.
Z kolei pompa ciepła to koszt od 45 do 65 tys. złotych w zależności od rodzaju pompy oraz systemu C.O. Co ciekawe, nie musimy koniecznie kupować do tego fotowoltaiki.
Przelicznik jest taki, że wkładamy 1 kilowat energii a dostajemy około 4 kilowat ciepła. Jak nie ma fotowoltaiki to i tak pompa ciepła jest opłacalna. Fotowoltaika jednak redukuje nam rachunki. Możemy do zera zlikwidować koszta, ale trzeba najpierw zainwestować. Jeżeli chcemy koniecznie zamontować pompę ciepła w starym domu, musimy pomyśleć o ociepleniu, wymianie okien. Tu kłania się program Czyste Powietrze – zauważa nasz rozmówca.
Ludzie nie wiedzą, czym chcą być ogrzewani
Piotr Holdenmajer wskazuje w rozmowie z nami, że od jesieni 2022 roku klienci tak naprawdę nie wiedzą, w jakie ogrzewanie zainwestować.
Węgiel zaczął nagle kosztować 3 tys. złotych i był niedostępny. Pellet nagle też poszedł w górę, gaz również, pojawiły się limity na prąd. Brakowało też pomp ciepła. Klienci nie wiedzieli, w co iść. Co prawda cena pelletu ustabilizowała się, ale nie wiemy, co będzie dalej z prądem – wyjaśnia.
Co istotne, gaz powinniśmy traktować już jako przejściowe źródło ogrzewania.
W związku z unijnym prawem za niedługo będzie trzeba likwidować kotły gazowe. Na pewno nie będzie można robić modernizacji od 2030 roku na gaz, nowe domy od 2027 nie będą mogły zakładać kotłów gazowych. Pozostaje pellet, pompy ciepła albo prąd – dowiadujemy się.
Jest jeszcze jedna alternatywa – kotły do zgazowania drewna. Ich wygląd nie wyróżnia się o tych kotłów, które znamy. Urządzenia mają duże komory na wsad paliwa.
Pakujemy go szczapami drewna do pełna, rozpalamy od góry i pod wpływem ciepła wytwarza się gaz drzewny. Przechodzi on w dół, dochodzi do czystego spalenia tego gazu i ogrzewa zbiorniki buforowe. Jak rozpoczniemy proces zgazowania drewna, to nie powinno się go zatrzymywać. Trzeba jak najszybciej odebrać ciepło z kotła – przestrzega szef firmy 499.pl.
Dajmy już sobie spokój z węglem
Piotr Holdenmajer nie ma złudzeń – z węglem nie ma co się już bawić.
Przy tym kierunku w którym idzie UE, węgiel będzie coraz droższy. Tamten rok pokazał, jaka jest jego dostępność i cena. A jak był, to ludzie znajdowali kamienie, czy asfalt. To dobry moment na kupno nowego źródła ogrzewania, a z montażem można poczekać. Obniżki się już nie pogłębią – argumentuje.
Jeszcze jedna ważna informacja – na tę chwilę są dostępne ekipy montażowe, ceny ich usług mogą być niższe. Podskoczą, jak zacznie się jesienne szaleństwo na wymianę źródeł ogrzewania.
Macie pytania do naszego eksperta? Chcecie zobaczyć asortyment, jaki oferuje? Poniżej znajdziecie dane kontaktowe:
Strona internetowa: 499.pl
e-mail: [email protected]
adres firmy: ul. Prosta 137/4, 44-203 Rybnik
Kontakt telefoniczny:
– Dział handlowy: 665 499 499 / 603 499 459 (+ whatsapp)
– Doradztwo techniczne: 663 499 499 (+ whatsapp)
– Realizacja zamówień: +48 32 427 0 499
Godziny otwarcia salonu wystawowego:
– Pn-PT: 8-16
– Sob: 9-13
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS