A A+ A++

Teresa Brodziak od 25 kieruje Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, które od początku aktywie działa w obszarze rehabilitacji społecznej. Jednym z niespełnionych jeszcze marzeń stowarzyszenia jest budowa mieszkań chronionych i wspomaganych dla swoich podopiecznych. Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.

Przez ćwierć wieku działalności bytomskiemu stowarzyszeniu udało się utworzyć Świetlicę Terapeutyczną, Warsztat Terapii Zajęciowej, Klub Integracyjny i Zakład Aktywności Zawodowej. Rehabilitacją społeczną i zawodową objętych jest 150 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Strach przed przyszłością

Teresa Brodziak jest mamą dorosłego już, głęboko upośledzonego Grzegorza.

– Od dłuższego czasu boję się śmierci, nie z troski o siebie, ale ze względu na paniczny strach o to, co stanie się z moim synem, kiedy mnie zabraknie. W analogicznej sytuacji jest wielu rodziców zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu – mówi Teresa Brodziak, prezeska Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. – Dlatego chcemy podjąć się wyzwania polegającego na wybudowaniu mieszkań chronionych i wspomaganych – dodaje.

Najpierw projekt budowlany potem wniosek o dotację

Aby rozpocząć starania o dotację ze środków zewnętrznych (jest możliwość dofinansowania budowy z PFRON), potrzebne są pieniądze na projekt budowany. Potrzeba około 150 tys. zł.

– Chcemy, aby jego mieszkańcy Ośrodka „Niepełnosprawny u Siebie” (NuS) czuli się, jak u siebie w domu. Oprócz mieszkań chronionych i wspomaganych, planujemy poszerzyć ofertę o mieszkania treningowe, w których osoby z niepełnosprawnością będą mogły nauczyć się jak prowadzić gospodarstwo domowe, spędzać wolny czas, a także samodzielnie dbać o zdrowie i finanse – wymienia Teresa Brodziak.

Opieka wytchnieniowa dla opiekunów

Założeniem NuS, jest także wsparcie opiekunów osób najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych. Dzięki opiece wytchnieniowej opiekun będzie mógł odpocząć od codziennych obowiązków i znaleźć czas dla siebie.

Jak pomóc

Aby wesprzeć inicjatywę, można wpłacić środki na zbiórkę: https://zrzutka.pl/6uut4u lub wpłacić darowiznę na numer konta BSPDiMN: PKO BP 48 1020 2368 0000 2602 0021 9980 w tytule wpisując Darowizna na cele statutowe. Można też przekazać stowarzyszeniu 1,5 % podatku – numer KRS: 0000019510.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Park kieszonkowy w finale Nagrody Architektonicznej „Polityki” 5/04/2023
Następny artykułUM Bytom: Rzeźba, przyroda i … zombie 5/04/2023