A A+ A++

Finlandia została 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Do wymiany niezbędnych dokumentów doszło między ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto i sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Przed kwaterą główną NATO w Brukseli na maszt została wciągnięta flaga Finlandii.

Finlandia została 31. członkiem NATO. "Możemy podziękować Putinowi"
Finlandia została 31. członkiem NATO. "Możemy podziękować Putinowi"
fot. @NATO / / Twitter

“To historyczny dzień. Witamy Finlandię jako najnowszego członka naszego sojuszu. 31 flag powiewa razem, jako symbol naszej jedności i solidarności” – oświadczył Stoltenberg.

“Finlandia jest bezpieczniejsza i NATO jest silniejsze mając Finlandię na pokładzie, jako sojusznika. Wasze siły zbrojne są znaczące i bardzo dobrze wyszkolone. (…) To jasny sygnał, że każde państwo ma prawo do wyboru własnej ścieżki. To pokazuje też, że drzwi NATO są otwarte i nikt nie może zamknąć tych drzwi – ani ingerencją z zewnątrz, ani siłą” – podkreślił, dodając, że NATO to społeczność zgromadzona wokół wartości, takich jak wolność, demokracja i praworządność.

“Stoimy tutaj razem, tak jak chronimy się wzajemnie w imię zasady jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. (…) Cieszę się i jestem dumny, że jestem sekretarzem generalnym NATO, który wita Finlandię jako pełnoprawnego członka rodziny NATO” – powiedział Jens Stoltenberg.

Finlandia została przyjęta do NATO w ramach najszybszej procedury ratyfikacyjnej w historii, trwającej 273 dni.

Wcześniej we wtorek minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto złożył na ręce sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. “Mam ogromną przyjemność złożyć na ręce sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena dokument przystąpienia Finlandii do NATO” – powiedział szef fińskiej dyplomacji.

“Otrzymawszy dokument akcesyjny możemy ogłosić, że Finlandia stała się 31. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego” – ogłosił Antony Blinken.

Uroczystości przyjęcia Finlandii do NATO odbywają się w pierwszym dniu dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Brukseli.

“Możemy podziękować Putinowi”

“To historyczny dzień. (…) Kusi mnie, żeby powiedzieć, że to jest jedyna rzecz, którą zawdzięczamy Putinowi. Osiągnął dokładnie odwrotność tego, do czego – jak sam deklarował – zmierzał. Rosyjska agresja powoduje, że wiele krajów dochodzi do wniosku, że muszą robić więcej na rzecz obronności. Po to, by być w stanie odeprzeć możliwą rosyjską agresję” – zauważył Blinken w oświadczeniu dla prasy wygłoszonym wspólnie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem przed rozpoczęciem spotkania z ministrami.

Stoltenberg wspomniał, że podczas posiedzenia szefowie dyplomacji Sojuszu rozpoczną przygotowania do szczytu NATO w Wilnie, który odbędzie się 11 i 12 lipca

“Spodziewam się, że sojusznicy zdecydują tam o bardziej ambitnym zobowiązaniu, by traktować 2 proc. PKB wydawane na obronność nie jako pułap, lecz podstawę, minimum, które powinni spełnić” – zaznaczył sekretarz generalny Sojuszu.

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Sekretarz generalny Stoltenberg: Reagujemy na bieżąco

“Finlandia będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze. Dokładnie tego samego dnia – 4 kwietnia 1949 roku – został podpisany Traktat waszyngtoński. Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na świętowanie naszego jubileuszu, niż przyjęcie Finlandii, jako pełnoprawnego członka do Sojuszu” – powiedział Stoltenberg, zaznaczając, że Finlandia dostanie “żelazne gwarancje bezpieczeństwa” wynikające z art. 5.

“Cieszę się i jestem dumny, że będę mógł powitać Finlandię w NATO; kilka lat temu nie do pomyślenia było, że ten kraj przystąpi do Sojuszu” – przypomniał.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy nie spowoduje to odpowiedzi ze strony Rosji, Jens Stoltenberg zwrócił uwagę, że to NATO i Helsinki reagują na działania Rosji: “Rosja pokazała w ostatnich latach, że jest gotowa do stosowania siły wobec sąsiadów – Gruzja, Krym, pełnoskalowa inwazja na Ukrainę”.

Co ze Szwecją?

Stoltenberg odniósł się też do planowanego członkostwa Szwecji w Sojuszu.

“Szwecja, która nie jest jeszcze pełnym członkiem NATO, jest w dużo lepszej sytuacji jako kraj, który został zaproszony do członkostwa. Uczestniczy w spotkaniach NATO, integruje się ze strukturami NATO” – powiedział Stoltenberg. Jak dodał, Szwecja jest też zaangażowana w plany obronne NATO. “Zapewnimy, że również Szwecja stanie się pełnym członkiem NATO. Musimy pamiętać, że wszyscy sojusznicy zgodzili się, aby zaprosić te kraje (Finlandię i Szwecję – PAP) i wszyscy sojuszniczy podpisali protokoły akcesyjne” – dodał.

Sekretarz generalny poinformował, że NATO pozostaje w bliskim kontakcie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w celu wypracowania rozwiązania, dzięki któremu w niedługim czasie do NATO zostanie przyjęta także Szwecja.

Finlandia i Szwecja wspólnie złożyły wniosek o przystąpienie do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Spośród obecnych członków NATO wniosek akcesyjny Szwecji nie został jeszcze ratyfikowany przez Węgry i Turcję.

Finlandia będzie “nieustannie” pracować na rzecz przyjęcia Szwecji do NATO – oświadczył prezydent Finlandii Sauli Niinisto po tym, jak jego kraj został 31. członkiem Sojuszu. “Członkostwo Finlandii nie jest kompletne bez członkostwa Szwecji. Praca na rzecz szybkiego przyjęcia Szwecji jest nieustannie kontynuowana” – powiedział Niinisto. Prezydent Finlandii ocenił, że dołączenie do NATO to dla Finlandii “historyczna chwila”, bo bezpieczeństwo i stabilizacja są niezwykle istotne dla Finów. Jak zaznaczył, proces ratyfikacji członkostwa Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim “nie był aż tak trudny, niemniej to duża ulga”, że Finlandia wstąpiła do NATO.

W oddzielnie opublikowanym na Twitterze oświadczeniu prezydenta Niinisto podkreślono, że “członkostwo Finlandii nie jest kompletne bez członkostwa Szwecji” (https://tinyurl.com/2p8j9jtv).

“Członkostwo Finlandii nie jest wymierzone przeciwko komukolwiek. Nie zmienia także podstaw, ani celów polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Finlandii. Finlandia to stabilne i przewidywalne państwo nordyckie, które pragnie pokojowego rozwiązywania spornych kwestii” – zaznaczono w piśmie.

Wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu

“Finlandia będzie bardzo silnym ogniwem wschodniej flanki NATO – podkreślił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. “Finlandia słynie z silnego lotnictwa, silnej artylerii, licznych, bardzo dobrze przeszkolonych rezerw” – powiedział prof. Rau dodając, że to bardzo dobre wzmocnienie jeśli chodzi o siłę zarówno odstraszania, jak i obrony NATO.

„Mamy z czego się cieszyć, nie tylko w wymiarze politycznym. To jest potwierdzenie jedności państw podobnie myślących, potwierdzenie atrakcyjności Sojuszu nie mniejszej niż wtedy, kiedy on powstawał” – powiedział prof. Rau.

Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe oznaczenia ułatwień dostępu na konsolach PlayStation
Następny artykułThe Right Side: Thad Snider discusses Kansas election rules and the RINO problem – Brighteon.TV