A A+ A++

Niski poziom wapnia, przy jednoczesnym niedoborze magnezu i potasu we krwi może prowadzić do silnych, niekontrolowanych skurczów albo drżenia mięśni. Czasem towarzyszy temu uczucie zaciskania w gardle, zdarzają się też omdlenia. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak atak paniki, ale nim nie jest.

Tężyczka objawy

Tężyczka nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, związanych ze zbyt dużą pobudliwością połączeń nerwowo-mięśniowych. Częściej występuje u kobiet, szczególnie młodych, niż u mężczyzn. Zmęczenie, senność, stany lękowe, napadowe drżenie mięśni bez wyraźnego powodu…

Osoba, którą trapią tego typu problemy dostaje łatkę histeryczki albo hipochondryczki. Dlaczego? Bo po zrobieniu standardowych badań krwi, np. na stężenie mikroelementów, wyniki mogą być prawidłowe. Objawy nie mijają, więc pacjenci odwiedzają kolejnych specjalistów, m.in. psychiatrę lub kardiologa. Często słyszą niepomyślne diagnozy, bo choroba może przypominać symptomami epilepsję lub stwardnienie rozsiane.

– Tężyczka występuje stosunkowo rzadko, ale częściej niż nam się wydaje – mówi dr  Michał Sutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. – Część z tych objawów ma charakter subkliniczny. Objawy tężyczkowe lub rzekomo tężyczkowe występują przy zaburzeniach elektrolitowych.

Skąd się bierze tężyczka?

To nie histeria ani panika

Tężyczkę określa się przypadłością perfekcjonistek. Częściej dotyczy młodych kobiet, nawet nastolatek. Być może, jak przypuszczają lekarze, z powodu częstszych chorób tarczycy, ewentualnego uszkodzenia przytarczyc. Trudno rozpoznać tę chorobę, bo kiedy w trakcie napadu drżenia mięśni taka osoba trafi do szpitala, to nie bada się jej zwykle poziomu wapnia. Jeżeli ten poziom będzie poniżej 2,25 mmol/1l, czyli poniżej 9 mg%, to sugeruje to hipokalcemię. Im niżej, tym większe ryzyko tężyczki. Decydują w tym przypadku objawy kliniczne.

– Tężyczka zależy głównie od niedoborów wapnia – wyjaśnia dr Michał Sutkowski. – Wiąże się on albo z małą podażą w diecie albo gorszym wchłanianiem z przewodu pokarmowego, lub dużym wydalaniem z moczem czy mobilizacją wapnia w kościach. Zależy to głównie od witaminy D3, parathormonu, zatem od całości naszej gospodarki wapniowo-fosforanowej, na którą z kolei wpływa np. podaż tych składników. Hormonem, który decyduje o tych mniej lub bardziej nasilonych objawach jest parathormon, czyli hormon przytarczyc. Działa w różnych miejscach, np. w nerkach, kościach, jelitach, m.in. zwiększając wchłanianie wapnia i fosforu. Jeśli parathormonu jest mało, dochodzi do różnych zaburzeń w gospodarce wapniowo-fosforanowej. Hipokalcemia, która nie jest zależna od przytarczyc pojawia się częściej. Przyczynami mogą być niedobór witaminy D3, dieta wegańska, zespół upośledzonego wchłaniania w chorobach jelit, ostre zapalenie trzustki, duże ilości leków na osteoporozę, niektóre diuretyki. Jak widać objawów nie związanych z przytarczycami jest stosunkowo dużo  – mówi dr Sutkowski

Czy tężyczkę się leczy?

Ratujemy się suplementami z reklam

Tężyczka występuje najczęściej w postaci napadu jako tężyczka utajona lub jako równoważniki tężyczki. Te ostatnie nie zawsze zależą od niedoboru wapnia.

– Równoważniki tężyczki to są najczęściej skurcze powiek, napady migrenowe czy rzadziej  światłowstręt, podwójne widzenie, skurcze gardła, krtani, oskrzeli – wymienia dr Sutkowski.

Wiele osób, czując niepokojące objawy, na własną rękę zażywa suplementy z magnezem, jednak poprawa nie następuje. Tężyczka to nie jeden objaw, ale cały zespół objawowy, polegających na nadmiernej pobudliwości nerwów i mięśni. Są one niekontrolowane i często bardzo bolesne. Może to być nieprzyjemne mrowienie (parestezja) w okolicach ust, dłoni lub stóp, albo drżenie mięśni. W cięższych przypadkach dochodzi do skurczu krtani, drgawek.

Tężyczka utajona wiąże się natomiast nie tylko z niedoborem wapnia, ale i magnezu. Jak podkreśla dr Sutkowski, niedostatek tych dwóch pierwiastków często występuje jednocześnie. Tego typu tężyczka cechuje się skurczem mięśni twarzy.

– Mamy w niej dwa objawy, czyli objaw Chvostka, gdy uderza się młoteczkiem w nerw twarzowy i jest określona reakcja neurologiczna objaw Trousseau, występujący, gdy ramię uciśnie się mankietem do mierzenia ciśnienia i wtedy ręka ustawia się jako tzw. ręka położnika  – wyjaśnia dr Sutkowski.

– Napad tężyczkowy,  często jest związany z tzw. zasadowicą oddechową, występuje u osób, które mają napad lęku, nerwicy. Gdy pacjent podczas takiego napadu głęboko oddycha, dochodzi  do zasadowicy oddechowej. Zwiększa się pH krwi i objawy są podobne do hipokalcemii. W takiej sytuacji zlikwidowanie przyczyn hiperwentylacji powoduje, że objawy te samoistnie ustępują lecz nie każdy atak paniki kończy się tężyczką, bo nie każdy wiąże się z hiperwentylacją – dodaje lekarz.

Dlaczego brakuje nam minerałów

Niedobory mikroelementów wynikają najczęściej z diety ubogiej w składniki odżywcze, a także z powodu pełnego napięć trybu życia. Dodatkowo niedostatki minerałów nasila intensywny wysiłek fizyczny, nadużywanie kofeiny, alkoholu czy przyjmowanie leków, które wypłukują lub utrudniają wchłanianie składników mineralnych, np. niektóre antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwbólowe, a także leki moczopędne. Czasami, choć niezwykle rzadko, tężyczka bywa objawem choroby przewodu pokarmowego utrudniającej przyswajanie minerałów z jedzenia.

Leczenie choroby perfekcjonistek

Polega ono na uzupełnieniu braków mineralnych. Przy dużych niedoborach na początku kuracji zaleca się suplementację dożylną, by jak najszybciej wysycić organizm brakującymi składnikami. Potem wystarczy uzupełnianie braków za pomocą preparatów doustnych. 

– Leczenie zależy od przyczyny – mówi dr Sutkowski. – Tężyczka często nie wymaga podawania leków. – Jeżeli jednak jest to hipokalcemia objawowa, czyli napad tężyczki czy równoważnik tężyczkowy, to podajemy lek dożylnie. Zwykle jest to chlorek wapnia lub glukonolaktobionian wapnia. W tych sytuacjach  trzeba zrobić pełną diagnostykę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBon turystyczny 2023 – będzie nowe świadczenie? Eksperci: Nowy bon jest bardzo potrzebny
Następny artykułDni otwarte w szkołach ponadpodstawowych [FILM]