Bon turystyczny 2023 przyniósł duży ruch w hotelach, pensjonatach. Jak wynika z danych serwisu Nocowanie.pl, w ostatnim dniu obowiązywania bonu – 31 marca – Polacy złożyli ponad 100 razy więcej rezerwacji, niż średnio składali dziennie w styczniu, lutym i pierwszej połowie marca. W okresie 29-31 marca dokonano trzy razy więcej rezerwacji niż przed dwa pierwsze miesiące roku.
Bon turystyczny 2023 – rekordowy finisz świadczenia
Liczba aktywnych rezerwacji z wykorzystaniem bonu turystycznego w marcu 2023 roku to ponad 25 proc. rezerwacji za cały 2022 rok.
– Już wcześniej można było mówić o dużym sukcesie programu, ale właśnie teraz widzimy, jak ogromną może być pomocą dla turystów i branży osłabionych sytuacją gospodarczą, inflacją i spadkiem realnych płac – mówi Tomasz Machała, członek zarządu grupy Szallas, do której należą serwisy Nocowanie.pl i Noclegi.pl. – Bez nowego paliwa dla rynku turystycznego wrócimy do sytuacji ze stycznia i lutego, czyli do znaczącego regresu rok do roku – ostrzega.
Bon turystyczny lekiem kryzys w branży?
Z danych serwisu wynika, że w lutym liczba sprzedanych tzw. osobonocy spadła 12-15 proc. rok do roku, a rynek zmniejszył się o 2 proc. rok do roku. Wynika to z faktu, że usługi noclegowe były droższe o 11 proc. Zatem wyjeżdża znacznie mniej Polaków niż w lutym 2022, a ci, którzy wyjeżdżają, płacą za noc zdecydowanie więcej.
Bon turystyczny 2023. “Świadczenie jest w tej chwili bardzo potrzebne”
Zmiany obserwowane są nie tylko w Polsce. Z raportu Grupy Wirtualna Polska, której częścią jest Szallas Group i Nocowanie.pl, wynika, że na Węgrzech liczba zarezerwowanych noclegów dla jednej osoby spadła 10 proc. rok do roku, a w Czechach 18 proc. rok do roku.
Dane za luty 2022 roku pokazują natomiast, że jedynym rosnącym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest Rumunia. Rumuńska branża turystyczna zawdzięcza to miejscowemu programowi “Tichet de vacanta” – lokalnemu odpowiednikowi bonu turystycznego, który finansowany jest inaczej niż w Polsce, ale opiera się na bardzo podobnych założeniach.
– To najlepszy dowód na to, że świadczenie wspierające polskie gospodarstwa domowe w korzystaniu z coraz droższego wypoczynku, a zarazem całą rodzimą branżę, jest w tej chwili bardzo potrzebne – podkreśla Tomasz Machała. Jak dodaje, branża z ogromną uwagą wyczekuje doprecyzowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiedzi dotyczących przedstawienia nowych rozwiązań, które mają być połączeniem bonu z dodatkowym wsparciem ze strony państwa. O pomyśle informował w mediach wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.
Posłuchaj:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS