Burmistrz Miasta Mrągowo ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonych na terenie miasta Mrągowo.
I. Rodzaje zadań, na które może być udzielona dotacja.
1.1. Z budżetu miasta Mrągowo mogą być udzielone dotacje celowe na dofinansowanie lub sfinansowanie nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na obszarze miasta Mrągowo, jeżeli obiekt znajduje się w złym stanie technicznym lub posiada on istotne znaczenie zabytkowe, historyczne, artystyczne lub naukowe dla miasta Mrągowo.
1.2. Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane może obejmować wyłącznie nakłady określone w art. 77 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 840 ze zm.) tj.:
1) sporządzanie ekspertyz technicznych i konserwatorskich;
2) przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych;
3) wykonanie dokumentacji konserwatorskiej;
4) opracowanie programu prac konserwatorskich
5) wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego
6) sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz;
7) zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;
8) stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku;
9) odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;
10) odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50% oryginalnej substancji tej przynależności;
11) odnowienie lub całkowite odtworzenie okien w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;
12) modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności;
13) wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;
14) uzupełnienie narysów ziemnych dzieł architektury obronne oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych;
15) działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu;
16) zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych niezbędnych d wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, o których mowa w pkt 7-15;
17) zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.
II. Wysokość dotacji.
2.1. Dotacja będzie udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na obszarze miasta Mrągowo, jeżeli obiekt znajduje się w złym stanie technicznym lub posiada on istotne znaczenie zabytkowe, historyczne, artystyczne lub naukowe dla miasta Mrągowo;
2.2. Jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowanych, dotacja może być udzielona w wysokości do 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.
2.3. W przypadku, jeżeli stan zachowania zabytku, wymaga niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, dotacja może być udzielona również w wysokości 100 % nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.
III. Termin, miejsce i sposób składania wniosków.
3.1. Wnioski wraz z załącznikami wskazanymi w Rozdziale 2 Uchwały Nr XXV/5/2016 Rady Miejskiej w Mragowie z dnia 27 października 2016 r., należy składać w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Mragowie (pokój nr 24, I piętro), w terminie do dnia 31 maja 2023 r. Za przyjęte z zachowaniem terminu uważa się wnioski, które zostały złożone lub nadesłane pocztą do Urzędu Miasta w Mrągowie do ostatniego dnia terminu naboru.
3.2. Wzór wniosku jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Mragowie, w zakładce „Akty prawne → Uchwała w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/5/2016 Rady Miejskiej w Mrągowie z dnia 27 października 2016 r. w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków” oraz w pokoju na 51 – II piętro urzędu Miejskiego w Mragowie.
IV. Termin rozstrzygnięcia konkursu.
4.1. Komisja powołana przez Burmistrza Miasta Mrągowo rozpatruje pod względem formalnym wnioski do 7 dni po zakończeniu terminu składania.
4.2. Wnioski rozpatrywane będą do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w 2023 roku, które będą wynosiły 10 000, 00 zł.
V. Kryteria wyboru wniosków o udzielenie dotacji.
5.1. Złożone wnioski podlegają wstępnej weryfikacji i w przypadku braków formalnych, wnioskodawca jest wzywany do ich uzupełnienia w wyznaczonym terminie, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Uzupełnienie wniosku w terminie, powoduje, że wniosek jest skutecznie złożony w dacie jego wniesienia.
5.2. Wnioski niespełniające wymogów formalnych, podlegają odrzuceniu.
5.3. Dotacje przyznaje Rada Miejska w Mrągowie.
VI. Przyznanie dotacji i rozliczenie dotacji.
6.1. Z wnioskodawcami, którzy złożyli kompletne wnioski i zostali pozytywnie zaopiniowani przez komisję, po podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Mragowie, zawiera się umowę dotacji w terminie obustronnie uzgodnionym.
6.2. Przyznanie dotacji następuje po całkowitym zakończeniu prac objętych umową, komisyjnym odbiorze wykonania prac lub robót w formie protokołu z udziałem przedstawicieli Miasta oraz złożeniu przez Beneficjenta i zweryfikowaniu przez Miasto sprawozdania z wykonanego zadania. Formularz sprawozdania będzie stanowił załącznik do umowy o dotacje.
6.3. Sprawozdanie winno być dostarczone w terminie do 15 dni po ustalonym terminie zakończenia realizacji zadania, jednak nie później jak do 30 listopada danego roku.
6.4. Wypłacenie całości dotacji nastąpi w terminie do 07.12.2023 r.
6.5. W przypadku stwierdzenia przez Beneficjenta, iż prace są wykonane wadliwie lub w sposób sprzeczny z postanowieniami niniejszej umowy, Miasto wezwie Beneficjenta do usunięcia wad na koszt Beneficjenta i wyznaczy mu w tym celu odpowiedni termin.
6.6. W przypadku stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z umową, Beneficjent zobowiązany jest do zwrotu dotacji wraz z odsetkami w terminie i wysokości określanej jak dla zaległości podatkowych, wynikających z ustawy o finansach publicznych.
6.7. W przypadku podania nieprawidłowych lub niepełnych informacji zawartych we wniosku, Beneficjent zobowiązany jest do zwrotu dotacji wraz z odsetkami w wysokości określanej jak dla zaległości podatkowych.
6.8. Beneficjent, który w ciągu 5 lat od daty wypłacenia dotacji sprzeda obiekt zabytkowy odnowiony w ramach przyznanej dotacji celowej lub nie zapewni trwałości rezultatów zadania zobowiązany jest do zwrotu przyznanej dotacji wraz odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
6.9. Kwota dotacji wykorzystana niezgodnie z umową podlega zwrotowi na rachunek bankowy Miasta. Za datę zwrotu środków uważa się datę ich wpływu na rachunek bankowy Miasta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS