Nie tak wyobrażali sobie kibice w Paryżu pierwszy mecz po przerwie reprezentacyjnej. PSG po bardzo słabym meczu przegrało z Olympique Lyon 0:1. Zawodników żegnały przeraźliwe gwizdy.

Tomasz Galiński

PAP/EPA
/ YOAN VALAT
/ Na zdjęciu: Lionel Messi

• Hat-trick w siedem minut! Błysk geniuszu Karima Benzemy [WIDEO]

To druga z rzędu przegrana Paris Saint-Germain i druga na własnym boisku. Przed przerwą reprezentacyjną była sensacyjna przegrana ze Stade Rennais, a teraz wpadka w rywalizacji z Olympique Lyon. Co prawda paryżanie w dalszym ciągu są liderem Ligue 1 i prawdopodobnie zostaną mistrzem Francji, natomiast ich forma w ostatnich tygodniach pozostawia wiele do życzenia.

Zespół PSG jest trudny do rozgryzienia. Niby są w składzie zawodnicy światowego formatu, ale na boisku wygląda to na zlepek przypadkowych ludzi. Lionel Messi człapał, tracił piłkę w prosty sposób. W zasadzie poza jedną akcją na początku meczu, gdy zagrał klepkę z Kylianem Mbappe, gdy ten strzelił minimalnie obok bramki, trudno było powiedzieć o nim cokolwiek pozytywnego. Mbappe się starał, ale w pojedynkę miał problemy, by cokolwiek zrobić. Z minuty na minutę wydawał się być coraz bardziej sfrustrowany i tracił chęci do gry. Co z tego, że gospodarze przeważali, dłużej utrzymywali się przy piłce, skoro Anthony Lopes w zasadzie nie został zmuszony do żadnej klasowej interwencji.

Co więcej, to ekipa z Lyonu miała lepsze sytuacje. Goście mieli bowiem rzut karny, który został podyktowany w iście kuriozalnych okolicznościach. Bradley Barcola był w sytuacji sam na sam z Gianluigim Donnarumma, ale nagle – z niewyjaśnionych przyczyn – poślizgnął się. Piłka jednak odbiła się w ten sposób, że pierwszy dopadł do niej Alexandre Lacazette i został powalony na murawę przez włoskiego bramkarza. Sędzia nie miał wątpliwości – “jedenastka”. Do piłki podszedł sam poszkodowany, jednak uderzył w słupek, a dobitka Nicolasa Tagliafico okazała się niecelna.

W końcu jednak goście dopięli swego. W 56. minucie Barcola z bliska pokonał Donnarummę po płaskim podaniu Saela Kumbediego wzdłuż linii piątego metra. Zespół z Lyonu zagrał bardzo mądrze taktycznie, bronił kompaktowo i w zasadzie nie dopuszczał rywali do klarownych szans. Trudno kwestionować zwycięzcę. Lyon solidnie popracował na te trzy punkty. Bardziej mu się chciało.

Paris Saint-Germain – Olympique Lyon 0:1 (0:0)
0:1 Bradley Barcola 56′

Składy:

PSG: Gianluigi Donnarumma – Danilo Pereira, Marquinhos, El Chadaille Bitshiabu (60′ Fabian Ruiz) – Achraf Hakimi, Vitinha (83′ Ismael Gharbi), Marco Verratti (60′ Hugo Ekitike), Renato Sanches (74′ Warren Zaire-Emery), Nuno Mendes – Lionel Messi, Kylian Mbappe.

OL: Anthony Lopes – Sinaly Diomande, Castello Lukeba, Dejan Lovren – Sael Kumbedi (62′ Maxence Caqueret), Thiago Mendes, Johann Lepenant (63′ Corentin Tolisso), Rayan Cherki (69′ Houssem Aouar), Nicolas Tagliafico – Amin Sarr (23′ Bradley Barcola), Alexandre Lacazette (69′ Moussa Dembele).

Żółte kartki: Bitshiabu, Donnarumma, Renato Sanches (PSG) oraz Kumbedi, Barcola, Tolisso (OL).

Sędzia: Francois Letexier.