A A+ A++

Możemy już sprawdzić jakość powietrza w naszym mieście. Działa mobilna stacja do pomiarów zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, zamontowana na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, ul. Wojska Polskiego 74.

Sieć obserwacyjna została oparta na pomiarze pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10 tlenków azotu, węgla, benzenu i węglowodorów aromatycznych. Pomiary można obserwować na bieżąco w aplikacji mobilnej “Jakość powietrza w Polsce”.

Trwa okres grzewczy, problem jakości powietrza staje się głośny głównie w jego trakcie. Sami możemy nie zanieczyszczać atmosfery – nie spalajmy śmieci, korzystajmy z węgla i paliwa dobrej jakości, w piękną pogodę wybierajmy rower lub spacer zamiast samochodu. 

PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka. Jak wynika z raportów Organizacji, długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii. 

PM10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób: poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy), poziom informowania: 100 µg/m3 (dobowy), poziom alarmowy: 150 µg/m3 (dobowy) – za: wikipedia.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo kilku piwkach wybrał się na przejażdżkę
Następny artykułMI: Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym przyjęta przez Radę Ministrów (komunikat)