A A+ A++

Schronisko turystyczne to nazwa zarezerwowana dla obiektów hotelarskich położonych poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach. Ich główną rolą jest zapewnienie turystom miejsca do odpoczynku, noclegu, schronienia przed niekorzystnymi warunkami czy zjedzenia posiłku. Niektóre z nich potrafią także zachwycać wyjątkowym klimatem i ciekawą historią. Poznajcie najpiękniejsze schroniska w Beskidach. 

Zobacz wideo
Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Schronisko PTTK Szyndzielnia

Podczas pobytu w Beskidach warto odwiedzić m.in. Szyndzielnię, czyli szczyt wznoszący się na wysokość 1028 m n.p.m. Oprócz malowniczych widoków na miejscu czeka na was także jedno z największych i najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Wzniesiono je w 1897 roku, a jego architekturą miała nawiązywać do typowych schronisk alpejskich. Ściany powstały z kamienia i wybudowano charakterystyczną wieżyczkę, która dodaje całości nieco “zamkowego” charakteru. Co ciekawe, dawniej w pobliżu znajdowała się skocznia narciarska. 

Chcesz zdobyć dach świata? Najwyższy szczyt świata znajduje się… w Polsce

Schronisko turystyczne na Koziej Górze

Inną ciekawą lokalizacją jest tzw. Stefanka, czyli schronisko turystyczne zlokalizowane na Koziej Górze, na wysokości 676 m n.p.m. Ta popularna, drewniana chata od lat robi ogromne wrażenie na turystach – wygląda niczym wyjęta z bajki. Wyróżnia ją urokliwa weranda, nietypowa sala w kształcie rotundy i biegnący po ścianach bluszcz. 

Jej historia sięga końca XIX wieku, kiedy na miejscu wzniesiono budynek, który miał zapewniać leśnym robotnikom schronienie. Później przechodziła z rąk do rąk, a po II wojnie była zdewastowana. Obecnie zapewnia 30 miejsc noclegowych, wyżywienie, polanę ze stołami oraz wiatą ogniskową.

Lawina zabrała życie 19 turystom (zdjęcie poglądowe)Mija 55 lat od tragicznych wydarzeń w Karkonoszach. 19 turystów nie przeżyło

Schronisko PTTK na Przegibku

Warto odwiedzić również miejsce leżące w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, na wysokości 1000 m n.p.m. Schronisko PTTK na Przegibku zachwyca charakterystycznym zielonym dachem, drewnem i góralskim klimatem wnętrza. Powstało w 1923 roku, kiedy Józef Pietrusiewicz z Żywca, wybudował na Przegibku niewielki domek letniskowy. Kilka lat później na miejscu zaczęto oferować noclegi. Warto dodać, że schronisko zajęło pierwsze miejsce w rankingu schronisk górskich polskiego magazynu turystyki górskiej “n.p.m.” z 2009 roku.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPRÓBOWALI PRZEJECHAĆ POLICJANTÓW, PADŁY STRZAŁY. JEDEN UKRYŁ SIĘ W BAGNIE
Następny artykułSzczecin: trzecie w Polsce pobranie nerki z wykorzystaniem systemu robotycznego