30 stycznia 1945 roku w późnych godzinach wieczornych 32. Korpus Piechoty wchodzący w skład 5. Armii Uderzeniowej (dowodzonej przez gen. Nikołaja Bierzarina), nie napotykając na większy opór, znalazł się w rejonie śródmieścia miasta. Niemcy przygotowali dwa punkty obrony: w rejonach Friedebergerstrasse (ul. Franciszka Walczaka) oraz mostu na Warcie. Nie widząc szans na utrzymanie miasta, żołnierze niemieccy opuścili je i wycofali się w kierunku Kostrzyna nad Odrą. W czasie zajęcia przez Rosjan Landsberga przebywało w nim ok. 30–50 tys. mieszkańców oraz znaczna liczba jeńców i robotników przymusowych (w tym ok. 1,5 tys. Polaków).
Przez całe lata, począwszy od 1946 roku, 30 stycznia obchodzono uroczyście przy dźwiękach wojskowych werbli jako dzień „powrotu Gorzowa do macierzy”. Warto zauważyć, iż 30 stycznia 1945 roku miasto zostało wprawdzie zajęte przez wojska radzieckie, jednak polska administracja powstała dopiero w dwa miesiące później, 28 marca. Pełną suwerenność w mieście polskie władze uzyskały jeszcze później, bo dopiero w sierpniu 1945 roku.
17 października 1993 roku na dawnym cmentarzu ewangelickim, znanym gorzowianom jako park Kopernika, odsłonięto pamiątkowy kamień z dwujęzyczną tablicą o treści: „Pamięci mieszkańców naszego miasta pochowanych na tym cmentarzu w latach 1831-1945”.
W roku 1995 przypadała 50. rocznica zajęcia Gorzowa przez wojska radzieckie, którą obchodzono pod hasłem „Dnia pamięci i pojednania”. Do Gorzowa przybyła delegacja z Bundesarbeitsgemeinschaft Landsberg (Warthe) Stadt und Land, a miejsce dawnych defilad i salw honorowych zastąpiła msza ekumeniczna, będąca okazją do zadumy nad trudną wspólną historią.
Deklaracja o współpracy została podpisana najpierw w listopadzie 1995 roku w Gorzowie, a w maju 1996 roku w Herfordzie. Porozumienie ma służyć „pogłębianiu wzajemnych stosunków i zrozumieniu obu narodów”. Zadeklarowano także współpracę w zakresie gospodarki, kultury i sportu oraz wymiany młodzieży.
2 września 2006 roku został odsłonięty Dzwon Pokoju, ufundowany przez Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Landsberga. Jego uruchomienie odbyło się na 10 miesięcy przed jubileuszem 750-lecia miasta i było inauguracją tych obchodów. Od tej pory jego dźwięk rozbrzmiewa, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, z okazji świąt narodowych i dni ważnych dla miasta.
Agnieszka Dębska
Muzeum Lubuskie
Fot. Bartłomiej Nowosielski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS