A A+ A++

Duńska firma Lego z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji przygotowała niecodzienny zestaw klocków. Widzimy na nim siedzą za biurkiem plastikową postać, która ma przedstawiać Wisławę Szymborską.

Choć Szymborska dziś w Polsce oceniana jest dość niejednoznacznie, m.in. ze względu na swoje wczesne decyzje i deklaracje ideowe, to jej twórczość wciąż stanowi bardzo ważny punkt literackiego odniesienia. Ostatnio ten fakt postanowili wykorzystać przedstawiciele największej firmy znanej z produkcji klocków i z okazji dnia poezji wypuścili zestaw z polską noblistką.

Na zamieszczonych grafikach widzimy stojącą przy biurku figurkę z teczką, tudzież składaną maszyną do pisania. Siwowłosa bohaterka jednoznacznie kojarzy się z jedną z najbardziej znanych polskich poetek. Pomysł ciekawy, choć trzeba przyznać, że w panteonie naszych twórców wielu znalazłoby postaci budzące mniej kontrowersji. W wielu kręgach Szymborska i jej poezja są oceniane różnie, podobnie zresztą jak fakt, że to jej, a nie np. Zbigniewowi Herbertowi, przyznano literacką Nagrodę Nobla.

Czy chodziło nie tyle o poezję, co przede wszystkim o politykę? Wszak Herbert był zadeklarowanym antykomunistą i osobą, która jasno wyrażała swoje poglądy, tak dalekie od tych, z jakimi od dziesięcioleci kojarzona jest sztokholmska akademia. Herbert pisał m.in. o grozie stanu wojennego, a w swoich wierszach symbolicznie rozliczał się z tyranią, szczególnie tą ze Wschodu.

Tymczasem Szymborska była entuzjastką socjalizmu, oddawała literackie hołdy Stalinowi i wspierała aparat władzy w PRL-u. Nie stroniła też od politycznych deklaracji, a jej podpis znalazł się wśród 52 podpisów członków krakowskiego koła Związku Literatów Polskich w rezolucji w sprawie procesu krakowskiego. Wspomniana rezolucja wyrażała potępienie wobec ks. Józefa Lelity i innych księży związanych z krakowską kurią metropolitalną, których oskarżano o działalność szpiegowską, napisaną po wyroku skazującym duchownych na karę śmierci w sfingowanym procesie pokazowym zwanym “procesem księży kurii krakowskiej”.

O ile ww. sprawy można próbować zrzucać (co niektórzy czynią) na “błędy młodości”, to już aktywność poetki z lat 90-tych i sprzeciwianie się lustracji (vide opublikowanie wiersza “Nienawiść” na łamach Gazety Wyborczej dzień po upadku rządu J. Olszewskiego) pokazują, że Wisława Szymborska także w wieku dojrzałym była wierna ideałom z lat 50-tych.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red

Fot. Lego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKsiążę William odegra kluczową rolę podczas koronacji Karola III? Złoży mu pewną obietnicę!
Następny artykułHubert Urbański nie szczędził byłej żonie gorzkich słów. Porównał ją do… Hannibala Lectera!