A A+ A++

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Tegoroczne hasło brzmi: Wody podziemne – uczynić niewidzialne widocznym. Jak wskazuje ONZ, wody podziemne są niewidocznym skarbem. Nie da się ich dostrzec gołym okiem, choć znajdują się tak blisko – tuż pod naszymi stopami. Mają istotny wpływ na nasze życie – w najbardziej suchych częściach świata wody podziemne mogą stanowić jedyne źródło dostępu do wody. W przyszłości wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu, dlatego musimy chronić je przed zanieczyszczeniami oraz zarządzać ich zasobami w sposób zrównoważony, dbając równocześnie o potrzeby ludzi i planety.

Zobacz wideo
Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Znaczna większość zasobów wody słodkiej to wody podziemne. Z danych będących w ewidencji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w 2021 roku funkcjonowało w Polsce 12099 ujęć wody wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, w tym 360 ujęć powierzchniowych i 11739 ujęć wody podziemnych.

4 mld ludzi bez wody 

Jak podaje UNICEF, 4 mld ludzi, czyli prawie dwie trzecie światowej populacji, doświadcza niedoboru wody przez co najmniej miesiąc rocznie. Brak dostępu do czystej wody zagraża życiu 190 mln dzieci z 10 afrykańskich państw.

– Afryka stoi w obliczu katastrofy wodnej – powiedział dyrektor ds. programów UNICEF Sanjay Wijesekera, cytowany przez TVN24. – Gwałtowne burze, powodzie i historyczne susze już teraz niszczą domy, zanieczyszczają zasoby wodne, powodują kryzysy żywnościowe i rozprzestrzenianie się chorób. Kryzys klimatyczny odczuwany jest wszędzie na świecie, ale nigdzie indziej nie niesie on tak wielkiego ryzyka dla dzieci. Bez podjęcia pilnych działań przyszłość może być o wiele bardziej ponura.

Z brakiem pitnej wody boryka się nie tylko Afryka. Latem 2022 roku Europę ogarnęła najgorsza od 500 lat susza. Eksperci ostrzegają, że wraz z postępującymi zmianami klimatu takie sytuacje będą coraz częstsze. Problem ten nie ominie także Polski.

– Musimy być przygotowani na to, że problem suszy będzie nas dotykał coraz częściej i będą to coraz dłuższe epizody czasowe – powiedział na antenie radiowej Czwórki hydrolog Michał Marcinkowski. – Wielu z nas wydaje się, że skoro pada deszcz, to problem suszy nas nie dotyka. Jednak może być inaczej.

UNICEF wskazuje, że około 74 proc. klęsk żywiołowych w latach 2001-2018 było związanych z wodą, w tym suszami i powodziami. Szacuje się, że wraz z postępowaniem zmian klimatu, ich częstotliwość i intensywność wzrośnie.

Ślad wodny – warto wiedzieć 

Eksperci w podcaście Polskiej Akcji Humanitarnej pt. “Zakręcanie kranu nie wystarczy” tłumaczą, że powinniśmy pomyśleć o śladzie wodnym.

Dominika Cieślar z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie mówiła, że ślad wodny, to “nic innego jak suma wody zużytej przez nas w sposób bezpośredni i pośredni. Bezpośrednio zużywamy wodę podczas na przykład mycia, prania, sprzątania, gotowania, czyli możemy łatwo określić jej ilość, ponieważ widzimy kiedy ją zużywamy. Natomiast jeżeli chodzi o pośrednie zużycie wody, ono ma miejsce przy produkcji każdej rzeczy, której używamy, którą nosimy na sobie, którą kupujemy czy tam sprzedajemy. To właśnie ta woda użyta w procesie produkcji jest wodą wirtualną. Na świat wodny składa się suma zużytej wody bezpośrednio i pośrednio”.

Cieślar wylicza przykłady produktów i podaje, jaką ilość wody potrzeba na ich wyprodukowanie. Żeby wyprodukować 1 kg wołowiny potrzeba 15000 litrów wody. Wyprodukowanie 1 kg sera żółtego wymaga 3000 litrów wody, a jednej szklanki mleka około 250 litrów wody. Miska ryżu pociąga za sobą zużycie około 2500 tysiąca litrów wody.

“Kupujmy świadomie, odpowiedzialnie, ze sprawdzonych źródeł, z jak najmniejszym śladem wodnym i po prostu dbajmy o to, co jemy, w co się ubieramy. Takie drobne decyzje mogą wpłynąć na jakość życia i na globalne zasoby wodne” – namawia przedstawicielka Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Źródła: TVN24 / Polska Akcja Humanitarna / UNICEF / Główny Inspektorat Sanitarny 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnasz mężczyznę ze zdjęcia? – pomóż ustalić jego tożsamość
Następny artykułWilliam i Kate martwią się o George'a i toczą spory z rodziną! Wszystko przez koronację Karola III