A A+ A++

Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce to placówka oferująca zdobywanie wiedzy na wysokim poziomie, uzyskanie świadectwa maturalnego i dyplomu zawodowego potwierdzonego certyfikatem unijnym. Nabór wniosków rekrutacyjnych rusza 15 maja, potrwa do 19 czerwca.

Dzień otwarty w sokólskim rolniku za nami. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych z powiatu sokólskiego poznali ofertę edukacyjną placówki. Oprócz szczegółów dotyczących prezentacji zawodów, w których naucza szkoła, na zainteresowanych czekało mnóstwo niespodzianek.

– Nasza oferta na rok szkolny 2023/2024 dotyczy kształcenia w pięciu zawodach. Jest to technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych– mówił Dariusz Żołądkowski, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.

Zaletą placówki jest wysoka zdawalność matur i świetne wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych uczniów. Rezultaty egzaminów zawodowych w roku 2022 oscylowały w granicach 90-100 %, z kolei pod względem matur – na poziomie średniej utrzymującej się w województwie podlaskim. Najlepsi uczniowie szkoły mogą liczyć na stypendia naukowe i artystyczno-sportowe ufundowane przez organ prowadzący, czyli Powiat Sokólski.

– Technikum daje perspektywy zawodowe i naukowe. Po jego ukończeniu młodzież zdaje egzamin dojrzałości i może kontynuować naukę na wybranych studiach wyższych lub od razu rozpocząć pracę zawodową, dzięki zdanemu egzaminowi – podkreślił dyrektor.

Szkoła realizuje rozmaite projekty. W ramach Erasmus + młodzież odbywa zagraniczne praktyki, a realizując zadanie „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy” odbywają kursy zawodowe. Ponadto udzielają się w konkursach przedmiotowych, kulinarnych i sportowych, gdzie uzyskują wysokie noty.

– Nasza szkoła jest liderem, jeżeli chodzi o staże i praktyki zagraniczne. Wyjazdy młodzieży realizujemy już od ponad 10 lat, a uczniowie w tym czasie odwiedzili Niemcy, Czechy, Litwę czy Grecję. Obecnie planujemy wyjazdy do Włoch i Hiszpanii. Jest to okazja do poznania krajów nie tylko z perspektywy zawodowej, ale również kulturowej- podkreśla Żołądkowski.

Jego uczniowie są bardzo aktywni w środowisku lokalnym. Ich wspaniałe i pyszne potrawy można kosztować na wszelakich powiatowych wydarzeniach.

Placówka ma również propozycje dla dorosłych. Są to kwalifikacyjne kursy zawodowe, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Ich obszar skupia się przede wszystkim na rolnictwie, czyli prowadzeniu i nadzorowaniu produkcji rolniczej.

Przyjezdni nie muszą martwić się o zakwaterowanie. Mogą skorzystać z oferty internatu, noclegu i wyżywienia.

– W internacie dostępnych jest 11 pokoi, czyli 5 boksów, wyposażonych w oddzielne łazienki, jest też pokój dla matki z dzieckiem. Łącznie do dyspozycji zamiejscowych uczniów jest 31 miejsc. Każdy ma obowiązek wyjechać do domu w piątek do godziny 16. Przyjazdy do bursy rozpoczynają się w niedzielę od godz. 14. – poinformowali pracownicy internatu.

A, jak przyznają jego mieszkańcy, atmosfera w nim panująca jest przyjazna i przyjemna. Chwalą to miejsce i traktują jak drugi dom. Do dyspozycji mają świetlicę, w której spędzają nie tylko wolny czas, ale i wspólnie odrabiają lekcje.

– Proponujemy uczniom mnóstwo zajęć pozalekcyjnych. To treningi piłki ręcznej i siatkowej, siłownia. Zatem różnorodna jest nie tylko oferta nauki, ale również spędzania czasu o niej po niej. Liczymy na to, że młodzieży w murach naszej szkoły przyczyni się do wyboru naszej placówki – zakończył dyrektor.

Ciekawostką jest to, że na stronie internetowej szkoły umieszczone są filmy nakręcone przez uczniów. Poświęcone są kierunkom kształcenia placówki , a ich celem jest promocja oferty edukacyjnej i zachęcenie absolwentów podstawówek do wybrania właśnie tej szkoły.

Sylwia Matuk

fot. Jarosław Stasiulewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzef Nvidii o planach na przyszłość. Chciałby zostać… robotem
Następny artykułAgresywny amstaff uciekł przez okno i terroryzował inne psy