A A+ A++

We wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaprezentował raport podsumowujący główne działania Sojuszu w roku 2022. Wskazał on, że spośród 30 państw należących do bloku, tylko siedem osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Wśród tych państw jest Polska, inwestująca w wojsko jak nigdy w ostatnich dekadach.

Siedem państw NATO osiągnęło cel

W 2022 roku spośród 30 państw Sojuszu tylko siedem osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg, prezentując raport podsumowujący główne działania NATO w roku 2022. Wśród tych państw jest Polska. 

Oprócz Polski, która na obronność w 2022 roku wydała 2,42 proc. PKB, w siódemce znalazła się Grecja (3,54 proc.), USA (3,46 proc.), Litwa (2,47 proc.), Wielka Brytania (2,16 proc.), Estonia (2,12 proc.) i Łotwa (2,07 proc.)

W liczbach bezwzględnych, w roku 2022 Stany Zjednoczone odpowiadały za 70 proc. wydatków obronnych całego NATO, które przekroczyły 1 bilion dolarów. W tym zestawieniu na Wielką Brytanię przypada 6 proc., Niemcy – 5 proc., Francję – 4 proc., Włochy – 3 proc., Kanadę – 2 proc., Hiszpanię, Holandię, Turcję, Polskę – po około 1 proc.

– Od 2014 roku sojusznicy zwiększają wydatki na obronność i idziemy we właściwym kierunku. Ale nie tak szybko, jak wymaga tego niebezpieczny świat, w którym żyjemy – zauważył Stoltenberg.

Rosja największym zagrożeniem 

Szef NATP ocenił także, że Putin chce innej Europy. – Traktuje demokrację i wolność jako zagrożenie. Dąży do kontrolowania swoich sąsiadów. Nawet gdyby wojna na Ukrainie skończyła się jutro, to sytuacja bezpieczeństwa już zmieniła się na długo – ostrzegał. 

– Inwazja Putina w ubiegłym roku była szokiem, ale nie była zaskoczeniem. Było to zwieńczenie pewnego wzoru agresywnych działań. W odpowiedzi, od bezprawnej aneksji Krymu w 2014 roku, NATO dokonało największego wzmocnienia kolektywnej obronności od pokolenia. (…) Kiedy rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę byliśmy gotowi. W ciągu paru godzin aktywowaliśmy plany obronne od Bałtyku po Morze Czarne. (…) Jednocześnie sojusznicy z NATO zapewnili Ukrainie znaczące wsparcie, wyposażając ją w zaawansowane systemy uzbrojenia i w amunicję, aby pomóc się bronić i odzyskiwać terytorium – podkreślił sekretarz generalny.

Zgodnie z nową koncepcją strategiczną NATO przyjętą na szczycie w Madrycie, Rosja jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, obok terroryzmu – przypomniał Stoltenberg. 

Putin dostał więcej NATO

Zdaniem sekretarza generalnego Paktu Północnoatlantyckiego, Putin popełnił duży strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. – Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a cała Ukraina – w ciągu kilku tygodni. Nie docenił jednak żelaznego oporu narodu ukraińskiego. Myślał, że rozbije jedność NATO. Tymczasem sojusznicy są zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie – wyliczał.

– Putin chciał mniej NATO, ale dostał dokładnie coś odwrotnego – więcej NATO. W odpowiedzi na nielegalną wojnę Finlandia i Szwecja zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO. Podwoi to długość granicy NATO z Rosją. (…) Najważniejsze, żeby oba kraje stały się członkami Sojuszu szybko. Nie jest ważne, czy przystąpią do NATO dokładnie w tym samym momencie – powiedział. 

Wsparcie od Chin dla Rosji 

Sekretarz generalny Sojuszu skomentował również trwające spotkanie przywódcy Chin Xi Jinpinga z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jego zdaniem, potwierdza ono tendencję zbliżania się tych dwóch krajów.

– Nie widzieliśmy żadnych dowodów na to, że Chiny dostarczają Rosji śmiercionośną broń, ale widzieliśmy pewne oznaki, że była taka prośba Rosji i że jest to kwestia rozważana w Pekinie przez chińskie władze – analizował szef NATO. 

– Chiny nie powinny udzielać śmiercionośnego wsparcia Rosji, ponieważ byłoby to wspieranie nielegalnej wojny – podsumował Stoltenberg. 

MP

Czytaj dalej:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlcatraz. 60 lat temu zamknięto najsłynniejsze więzienie na świecie. Ucieczka stąd była niemożliwa. Czy na pewno?
Następny artykułKonkurs fotograficzny Gminy Ożarów Mazowiecki