W dzielnicy Oberbilk w Düsseldorfie w Niemczech można zobaczyć tabliczkę z nazwą w języku arabskim. Zdjęcia nowych oznakowań udostępniono już w mediach społecznościowych.
“Pierwszy znak drogowy w Niemczech po arabsku; wielojęzyczność jest powszechną praktyką w wielu krajach na całym świecie. Düsseldorf pokazuje różnorodność i wyraża szacunek dla Niemców-imigrantów” – pisze na Twitterze Aiman A. Mazyek, przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech.
Pierwszy znak po arabsku pojawił się w nieprzypadkowym miejscu, a w dzielnicy, w której mieszka wielu imigrantów wywodzących się z Maroka, Algierii, Tunezji i Mauretanii.
– Ludzie, którzy tam mieszkają, pomogli zbudować nasz kraj. Za to zasługują na szacunek, a także reprezentację – powiedział burmistrz dzielnicy, Dietmar Wolf.
Radny Samy Charchira podkreśli w rozmowie z “Dorstener Zeitung”, że “im bardziej ludzie identyfikują się ze swoją dzielnicą, tym większą odpowiedzialność społeczną mogą i będą brać na siebie”.
Jak czytamy w niemieckich mediach, wkrótce przetłumaczone zostaną kolejne nazwy ulic. W przestrzeni miasta znajdzie się w sumie 10 dwujęzycznych tabliczek. Władze miasta zapewniają, że wkrótce pojawią się także napisy z użyciem cyrylicy, która jest wykorzystywana w języku rosyjskim, białoruskim, ukraińskim czy serbskim. To nie jest wcale nowa inicjatywa. Już wcześniej na ulicach tego niemieckiego miasta pojawiły się też napisy w języku japońskim, które jednak nie budziły takich emocji.
Pomysł nie wszystkim przypadł do gustu. “Przepraszam, naprawdę nie jestem ksenofobem, ale czy mamy teraz umieszczać znaki i tabliczki w różnych językach? Nie mam nic przeciwko migrantom, ale jeśli chcecie tu mieszkać to powinniście uczyć się niemieckiego” – napisała jedna z internautek.
Stowarzyszenie “Uchodźcy są mile widziani w Düsseldorfie”, które opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcie nowego znaku, musiało wyłączyć możliwość komentowania posta.
Źródła: “Dorstener Zeitung” / Uchodźcy są mile widziani w Düsseldorfie / Polsat News
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS