A A+ A++

Oddział Onkologiczny Dzienny przygotowuje się do realizacji dwóch Programów Lekowych finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia. 

Z refundowanego leczenia będą mogli skorzystać pacjenci cierpiący na nowotwór gruczołu krokowego (prostaty) oraz ci, u których choroba onkologiczna spowodowała przerzut do kości. To ukłon w stronę pacjentów, którzy do tej pory te schorzenia musieli leczyć poza naszym miastem.

Starachowicka onkologia, w wyżej wymienionych przypadkach, dysponuje możliwością leczenia najbardziej nowoczesnymi lekami. Jednak na razie poza programem terapeutycznym. Wdrożenie Programów Lekowych uzależnione jest od zakupu leków, a to wymaga przeprowadzenia postępowania unijnego ze względu na dużą wartość przedmiotu zamówienia. Skomplikowana procedura jest wydłużona, więc realizacja obydwu Programów Lekowych rozpocznie się najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku.

Kwalifikacja do programu lekowego odbywa się każdorazowo według ściśle określonych przez Ministerstwo Zdrowia kryteriów włączenia. Uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby, wcześniej zastosowanego leczenia, stanu ogólnego pacjenta, czy wydolności wielonarządowej. Wszystkie te czynniki podlegają szczegółowej ocenie lekarza prowadzącego. Proces leczenia planowany jest indywidualnie dla każdego chorego.

Warto dodać, że zarówno Oddział Onkologiczny Dzienny, jak i Poradnia Onkologiczna zostały wzorowo ocenione przez konsultanta wojewódzkiego w zakresie onkologii profesora Stanisława Góździa, który kontrolował jednostkę na zlecenie Wojewody Świętokrzyskiego. Tak wysoka nota jest dla pacjentów potwierdzeniem leczenia na najwyższym poziomie i stanowi gwarancję wysokiej jakości usług medycznych.

Infuzory i porty naczyniowe 

Istniejący od dekady Oddział Onkologiczny Dzienny ukierunkowany jest na pacjenta i jego potrzeby. Nie dziwi więc fakt, że stale wprowadzane są zmiany w celu poprawy komfortu leczenia. Pacjenci korzystają ze świadczeń zdrowotnych w zakresie chemioterapii zarówno w formie doustnej, jak i dożylnej. Ogromnym ułatwieniem dla pacjenta jest podawanie chemii poprzez pompę elastomerową (tzw. infuzor). Podczas trwającego 44 godziny procesu uwalniania się leku pacjent przebywa w środowisku domowym. Jego wizyty w oddziale ograniczają się wyłącznie do przychodzenia na podłączenie i odłączenie infuzora. 

Kolejnym udogodnieniem dla pacjentów naszego Szpitala jest możliwość skorzystania z implantacji portów donaczyniowych niezbędnych m.in. do leczenia z udziałem infuzorów. W warunkach Bloku Operacyjnego zakłada je współpracujący z Powiatowym Zakładem Opieki Zdrowotnej doktor Rafał Młynarski. A co to jest port dożylny? To wszczepialny system składający się z cewnika i komory umożliwiający długoterminowy i łatwy dostęp do dużej żyły centralnej. Port może być stosowany do podawania leków i innych preparatów w postaci pojedynczych wstrzyknięć, krótko lub długotrwałych wlewów, a nawet pobierania krwi. Cewnik wprowadza się do żyły centralnej i łączy z małym zbiorniczkiem (komorą portu) wprowadzonym pod skórę na klatce piersiowej. Zabieg przeprowadza się na sali operacyjnej w pełnej sterylności, pod stałą kontrolą stanu pacjenta. Dzięki podaniu znieczulenia miejscowego jest całkowicie bezbolesny i trwa około 30 – 40 minut. W celu założenia portu naczyniowego pacjent musi posiadać skierowanie na zabieg. 

Pacjenci starachowickiej onkologii otrzymują je od lekarza specjalisty z Poradni Onkologicznej. 

Domowo i fachowo 

Oddział na stałe wpisał się w regionalną mapę placówek niosących pomoc chorym zmagającym się ze schorzeniami nowotworowymi. Jest to miejsce wyjątkowe, w którym nie tylko realizowane są procedury medyczne, ale także udzielane szeroko rozumiane wsparcie, które daje pacjentom nadzieję na przyszłość. Tym Pacjentom, którzy przyjmują chemię w warunkach szpitalnych Oddział oferuje jasne, przestronne wnętrza i nowe wyposażenie. A co ważne chorzy mogą tu przebywać wraz z członkami swoich rodzin. 

Oddział, jako jedyny w województwie świętokrzyskim, posiada tzw. „onkoczepek”. Urządzenie chłodzące skórę głowy podczas przyjmowania chemioterapii dożylnej obkurczając naczynia włosowate chroni cebulki włosów przed wypadaniem. Pacjentom korzystającym z „onkoczepka” dedykowano oddzielną salę wyposażoną w nowoczesne sterowane elektronicznie fotele-łóżka. Ochrona włosów w trakcie terapii zdecydowanie wpływa pozytywnie na jakość życia Pacjentów, poprawia samoocenę i nastawia pozytywnie do leczenia, a to z kolei pomaga w jego prowadzeniu. 

Należy podkreślić, że Oddział Onkologiczny Dzienny ściśle współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Dzięki temu starachowiccy Pacjenci w razie konieczności prowadzenia terapii dostępnej w ramach Programów lekowych mają zapewnioną płynną zmianę miejsca leczenia ze Starachowic na Kielce. Tak też się dzieje w przypadku konsultacji i kwalifikacji Pacjentów do radioterapii. 

Dzięki współdziałaniu podmiotów leczniczych pacjent zgłasza się na leczenie na konkretny wyznaczony termin.

Kierownik Oddziału Onkologicznego Dziennego Małgorzata Majecka lekarz specjalista z zakresu chemioterapii nowotworów oraz onkologii klinicznej apeluje do Pacjentów, aby nie ignorowali objawów wskazujących na chorobę nowotworową, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie i zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie. 

Osoby, które chcą skorzystać z terapii w starachowickim Oddziale Onkologicznym Dziennym mogą się skontaktować telefonicznie pod jednym z dwóch numerów: (41) 273 90 24 lub (41) 273 99 16 w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat przyjęcia zarówno na Oddział, jak i do Poradni. 

Komunikat prasowy: PZOZ

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędą nowe linie kolejowe łączące Kraków z Niepołomicami oraz Olkuszem
Następny artykułRowery crossowe – dla kogo są idealne?