A A+ A++

Mieszkańcy gminy Kołbiel z niecierpliwością czekają na budowę obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 50. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Obwodnica o długości ok. 11,3 km będzie prowadzić przez tereny gm. Kołbiel i powiatu mińskiego.

Obwodnica w Kołbieli będzie spełniała parametry dla ruchu głównego przyspieszonego (tzw. droga szybkiego ruchu). – Wybudowane zostaną po dwa pasy ruchu w każdą stronę, obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nałożył szereg obowiązków, które podczas realizacji i eksploatacji inwestycji musi spełnić GDDKiA. Są to m.in. stały nadzór przyrodniczy, a także przedstawienie szczegółowego raportu po roku od oddania trasy do użytku. Jak informuje GDDKiA, spośród sześciu wariantów przebiegu trasy projektant wybrał najkorzystniejszy, którym okazał się wariant 1 (dla niego wydano decyzję środowiskową). Według niego obwodnica na wysokości Człekówki (gm. Kołbiel) opuści DK 50, na Węźle Kołbiel górą przetnie budowaną na S17 obwodnicę Kołbieli i od strony północno-zachodniej ominie Kołbiel, Rudno i szerokim łukiem wieś Rudzienko. Następnie na Węźle Rudzienko (na wysokości Grębiszewa w gm. Mińsk Mazowiecki) wróci na stary ślad DK 50. O takie rozwiązanie komunikacyjne od wielu lat walczyli mieszkańcy i wójt gm. Kołbiel. – To najlepszy wariant dla naszej gminy, bo w końcu pozbędziemy się z ulic ciężarówek, które bardzo utrudniały nam życie – podkreślają mieszkańcy.

Trzy lata temu opracowano studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. – W ramach przygotowywanej dokumentacji projektant wykona również rozpoznanie geologiczne terenu. Termin umowny mija w czerwcu 2020 r. – podkreśla GDDKiA. Teraz kolejnym krokiem będzie pozyskanie pieniędzy na budowę obwodnicy, a także ogłoszenie przetargu, w którym zostanie wyłoniony wykonawca robót. Wybuduje on trasę w systemie „projektuj i buduj”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWOŚP 2020 w Opolu. Wolontariusze pobili kolejny rekord, ale pieniędzy wciąż przybywa
Następny artykułOficjalne Otwarcie Sezonu Zimowego 2020 w Małopolsce