A A+ A++

Występy przedszkolaków i podopiecznych Stowarzyszenia „Żyć Godnie”, festiwal maskotek i wiele atrakcji czeka na wszystkich, którzy wezmą udział w trzeciej edycji Polkowickiego Dnia Kolorowej Skarpetki. Wydarzenie jest organizowane 21 marca w Światowy Dzień Zespołu Downa.

Zespół Downa to zbiór wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Chromosomy te mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Od trzech lat 21 marca w polkowickim rynku mieszkańcy zawieszają pojedyncze kolorowe skarpetki nie do pary, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

– W ubiegłym roku w polkowickim Rynku mieszkańcy, w tym przede wszystkim dzieci ze szkół i przedszkoli, zawiesili ponad tysiąc skarpetek, aby wyrazić swoją solidarność z osobami z zespołem Downa. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się pobić ten rekord – mówi Martyna Szylko z Gazety Polkowickiej, organizatorka wydarzenia. – Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału. Będziemy czekać na chętne osoby we wtorek 21 marca od godziny 11 do 13 – zachęca.

Tym bardziej, że – po raz pierwszy w historii wydarzenia – w Rynku oprócz sznurków przygotowanych na skarpetki, czekać będzie masa atrakcji, takich jak między innymi występ dzieci z Przedszkola Miejskiego z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Specjalnymi nr 6 oraz podopiecznych Stowarzyszenia Charytatywnego „Żyć Godnie”. Dzieci będą też mogły pobawić się i przytulić do maskotek różnych polkowickich organizacji. Szykują się też animacje, zabawy i tańce.

– Nie zrobilibyśmy tego sami. Wszystko dzięki współpracy kilku polkowickich instytucji. Przede wszystkim podczas imprezy pomagać nam będą podopieczni Stowarzyszenia Charytatywnego „Żyć Godnie” oraz Fundacji Eudajmonia, którzy będą asystować dzieciom przy wieszaniu skarpetek, występować na scenie czy przygotowywać i rozdawać popcorn – wymienia Edyta Drzymała z Gazety Polkowickiej, organizatorka wydarzenia. – Dodatkowo, jedna osoba właśnie z zespołem Downa będzie tego dnia pomagać w obsłudze klientów kawiarni CieKawa już od godziny 9 rano – dodaje.

Nagłośnieniem oraz animacjami dla dzieci zajmie się Centrum Kultury wraz z Polkowickim Centrum Wolontariatu, które przygotowuje warsztaty „Tęczowa skarpetka”.

Głównym celem akcji jest to, aby ta solidarność z osobami z zespołem Downa była widoczna również w przestrzeni miejskiej. Przed wejściem do kawiarni CieKawa rozwieszona będzie wystawa przedszkolna „Sensoryczna skarpetka” oraz prace dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie. W tym roku, oprócz samych kolorowych skarpetek, w polkowickim Rynku po wydarzeniu pozostanie jeszcze na kilka dni wyjątkowa wystawa fotograficzna „Poznaj nas” autorstwa Karoliny Kolanowskiej. Wystawa jest sfinansowana przez powiat polkowicki. Na zdjęciach będziemy mogli zobaczyć uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy urodzili się z trisomią 21. chromosomu.

– Takim głównym założeniem jest pokazanie wszystkim dookoła, że osoby z zespołem Downa, jak i inne osoby z niepełnosprawnościami są takie jak my, że też mogą cieszyć się życiem, mogą kochać, odczuwać… mogą pomagać w kawiarni czy w innych miejscach – mówi Edyta Drzymała. – Chcemy oswajać najmłodszych z tą tematyką. Pokazać im, że nie trzeba się takich osób obawiać, że niepełnosprawnością nie da się zarazić, że można się wspólnie bawić i spędzać czas i do tej wspólnej zabawy zapraszamy wszystkich mieszkańców – dodaje.

Wydarzenie zaplanowano na 21 marca w godzinach od 11 do 13 w polkowickim Rynku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarcin Kania: Zabrakło nam jakości w zagrywce i przyjęciu
Następny artykułZa 41 dni pierwszy samolot wyląduje na lotnisku Warszawa-Radom